Iraška policija je medtem uradno sporočila, da so bile njene sile oborožene le s pendreki in da je bilo v spopadih lažje poškodovanih 50 policistov in protestnikov. Nasilje je izbruhnilo po tem, ko so varnostne sile protestnikom preprečile prehod čez most, ki vodi do močno utrjene Zelene cone, kjer se nahajajo veleposlaništva in vladne pisarne.
"Minilo je leto dni in še vedno si želimo živeti v državi brez korupcije," je povedala Batool Hussein, demonstrantka na osrednjem bagdadskem trgu Tahrir v osrčju protestov. "Še vedno želimo odstraniti skorumpirance z oblasti in še vedno želimo vedeti, kdo je lani pobil protestnike." Uday Jaberi, aktivist iz mesta Nasiriya na jugu, je politikom poslal jezno sporočilo: "Ti mladi ljudje niso prišli zastonj; prišli so strest prestole, na katerih ste sedeli vi, pokvarjeni ljudje."
Protivladno mladinsko protestno gibanje se je pričelo oktobra 2019, ko je več deset tisoč Iračanov na ulicah protestiralo proti korupciji oblasti in visoki brezposelnosti. Vladajočim so poleg tega očitali tudi slab dostop do električne energije in pitne vode ter zahtevali odstop vlade in razpustitev parlamenta. Zahtevali so tudi, da koruptivni politiki in tisti, ki so odredili nasilje nad protestniki, odgovarjajo za svoja dejanja.
Med protesti je bilo v spopadih ubitih približno 600 protestnikov, 30.000 pa jih je bilo ranjenih. Decembra lani je sodišče v iraškem mestu Kut obsodilo na smrt policista, ki je bil spoznan za krivega za smrt več demonstrantov. Prav tako so decembra protestniki dosegli vsaj malo zadoščenja, saj je premier Adel Abdel Mahdi popustil pod pritiskom in napovedal, da bo parlamentu predložil svoj odstop. Kot je pojasnil, se je za odstop odločil, ker je najvišji šiitski verski voditelj, ajatola Al Sistani pozval iraški parlament, naj odreče podporo vladi.
Maja letos pa je bil šef obveščevalne službe Mustafa Al Kadhimi imenovan za predsednika vlade, da bi poskusil vzpostaviti sposobno vlado, toda protestniki so mu tokrat očitali, da mu ni uspelo izvesti še nobenih večjih reform. Protestniki med drugim pozivajo k novim volitvam v skladu s spremenjeno volilno zakonodajo. Kadhimi jim je še sporočil, da se bodo parlamentarne volitve, načrtovane za junij 2021, tudi zgodile.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.