Proti tako imenovanemu zakonu "Samo ja pomeni ja" so glasovali le poslanci konservativne Ljudske stranke in desničarske populistične stranke Vox. Njihov glavni argument je bil, da bi predlog zakona ogrozil načelo domneve nedolžnosti.
Ministrica za enakost Irene Montero je pozdravila sprejetje zakona v spodnjem domu parlamenta in dejala, da gre za "odločilen korak k spremembi spolne kulture v Španiji" ter k odpravi spolnega nasilja in kulture posilstev.
"Spolna svoboda bo v naši državi končno postala pravica," je dejala in dodala: "Nasilje bomo zamenjali za svobodo in strah za željo. Od danes je Španija svobodnejša in varnejša država za vse ženske."
Zakon bo odpravil razlikovanje med zlorabo in nasiljem. Spolno nasilje bo po uveljavitvi zakona obravnavano kot posilstvo ne glede na to, ali se žrtev upira ali ne. Za posilstvo in spolno nasilje bo zagrožena kazen do 15 let zapora. Poleg tega bodo med drugim kaznivi tudi "zastraševalni" komplimenti in distribucija videoposnetkov o spolnih odnosih.
Španska levičarska vlada premierja Pedra Sáncheza se je s to potezo odzvala na več odmevnih primerov skupinskih posilstev, v katerih so jo storilci v zadnjih letih odnesli z milejšimi kaznimi.
Veliko ogorčenja je v Španiji sprožil zlasti primer iz junija 2016, ko je pet mladih moških med znamenitim festivalom teka pred biki v Pamploni skupinsko posililo 18-letno žensko. To so tudi posneli s svojimi pametnimi telefoni in se nato hvalili na aplikaciji za pošiljanje sporočil WhatsApp.
Vsi so bili spoznani za krive spolne zlorabe. Sodišče jim je izreklo devetletne zaporne kazni, vendar pa je odločilo, da ni bilo storjeno kaznivo dejanje posilstva, ker "ni bilo ne pretepanja ne groženj" in je žrtev ostala pasivna. Sodba je sprožila proteste po vsej državi, špansko vrhovno sodišče pa je peterici zaporno kazen leta 2019 zvišalo na 15 let.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.