V Španiji so se odločili, da še zaostrijo ukrepe v boju proti širjenju okužb z novim koronavirusom. Španski premier Pedro Sanchez je namreč zvečer sporočil, da bo v veljavo stopila skoraj popolna karantena za celotno državo, kjer živi okoli 46 milijonov prebivalcev. Ljudje bodo lahko domove zapustili le za odhod na delo, k zdravniku oziroma za nabavo nujnih življenjskih potrebščin. Ukrep bo v veljavo stopil v ponedeljek ob 8. uri zjutraj.
Veliko komentarjev pa je sprožila vladna odločitev, da bodo med osnovnimi storitvami, ki bodo lahko nemoteno delovale, tudi frizerske storitve. Upoštevanje karantene bo zagotavljala policija, vendar premier ni omenjal morebitnih kazni za kršitelje. V pripravljenosti je tudi vojska.
V državi, ki je v Evropi za Italijo zaradi koronavirusa najbolj prizadeta, so sicer za dva tedna razglasili izredne razmere. Zabeležili so že več kot 6000 okužb, umrlo je več kot 190 ljudi.
V Franciji prepoved obratovanja vseh nenujnih javnih prostorov
Ukrepe zaostrujejo tudi v Franciji. Francoski premier Edouard Philippe je zvečer napovedal, da bo opolnoči v celotni Franciji stopila v veljavo prepoved obratovanja vseh nenujnih javnih prostorov.
Poleg restavracij in kavarn bodo zaprli trgovine, razen tistih z življenjskimi potrebščinami ter lekarn. Prav tako bodo zaprli diskoteke in kinematografe. Cerkve bodo ostale odprte, a maš ne bo.
Kljub omejitvam množični protesti "rumenih jopičev"
Kljub omejitvam bodo v Franciji v nedeljo izvedli prvi krog lokalnih volitev, pri čemer bodo morali volivci upoštevati stroga pravila o ohranjanju razdalje drug od drugega.
Kljub temu, da je francoski notranji minister Christophe Castaner v petek prepovedal množične dogodke, na katerih se zbere več kot 100 ljudi, se je danes na tisoče francoskih protivladnih protestnikov, tako imenovanih "rumenih jopičev", podalo na ulice Pariza. "Sobota je, protestni dan. Nekateri ljudje mislijo, da se jih koronavirus ne bo dotaknil in ne želijo upoštevati navodil," je za France24 dejal eden od policistov, ki so varovali demonstracije.
To je bila sicer že 70. zaporedna sobota, ko potekajo protesti "rumenih jopičev". Demonstracije so se začele konec 2018, po tem ko je vlada napovedala povišanje davkov na pogonska goriva, sčasoma pa so prerasli v proteste proti vladi Emmanuela Macrona.
Sicer pa je francoska vlada doslej sprejela več ukrepov za obvladovanje širjenja novega koronavirusa, med drugim so zaprli šole in univerze, prestavili velike športne dogodke, omejili javni promet in zaprli turistične atrakcije. Med drugim je svoja vrata danes zaprl priljubljeni zabaviščni park Disneyland.
Francija je med evropskimi državami na četrtem mestu po številu potrjenih okužb in tretja po številu smrti zaradi bolezni, ki jo povzroča koronavirus. Samo danes je v Franciji za boleznijo, ki jo povzroča novi koronavirus, umrlo 12 ljudi, tako da je zdaj žrtev 91, okuženih je 4500 ljudi.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.