Prejšnji mesec se je Nemčija v sporazumu o energetski solidarnosti zavezala, da bo Franciji zagotovila dodatno elektriko, ko bo to potrebno, v zameno pa se je Francija strinjala, da bo Nemčiji pomagala pri dobavi plina. In prvo pošiljko je po plinovodu že prejela.
Francoski plinovodni operater GRTgaz je ob tem dejal, da bodo na dan sosedom poslali za približno 31 gigavatnih ur zemeljskega plina. Največja dnevna zmogljivost plinovoda je 100 gigavatnih ur. "Če zdaj ne bi imeli evropske solidarnosti in integriranega, združenega trga, bi imeli resne težave," je v sredo v luči pomanjkanja energentov dejal francoski predsednik Emmanuel Macron.
Francija ima zaradi odkupa utekočinjenega norveškega plina slednjega več kot dovolj, Nemčija pa je pri Rusih dobila več kot polovico porabljenega zemeljskega plina. Z začetkom vojne je odkup zmanjšala za 20 odstotkov, sedaj ruski plin pokriva 35 odstotkov njene porabe. Uvoz si želi v prihodnosti prekiniti.
Nemška vlada sicer tudi upa, da bo z omejevanjem ogrevanja in razsvetljave v javnih zgradbah porabo plina na letni ravni zmanjšala za dva odstotka.
Evropske države Rusijo vse od začetka invazije na Ukrajino obtožujejo, da zaloge pline uporablja kot orožje proti Zahodu. Septembra so zato energetski ministri članic Evropske unije začeli pogovore o tem, kako bi bila lahko unija bolj samooskrbna.
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je v sredo uniji sporočil, da bi lahko v Evropo znova stekel tudi ruski plin. A vendar je zaradi nedavnega puščanja plinovodov Severni tok 1 in 2 dobava malo verjetna. Plinovod Severni tok 1, največji plinovod med Rusijo in Evropo, so avgusta po odkritju puščanj zaprli, dobava po Severnem toku 2 pa bi morala steči letos, a je Nemčija zaradi napada na Ukrajino obratovalno dovoljenje zavrnila.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.