25. maja lani je 46-letni George Floyd vstopil v trgovino, kjer naj bi z domnevno ponarejenim bankovcem za 20 dolarjev kupil škatlico cigaret. Blagajničar je poklical policijo in že nekaj minut kasneje so pred trgovino prispeli policisti, Derek Chauvin, Thomas Lane, J. Alexander Kueng in Tou Thao. Nasilne aretacije Floyd ni preživel. Policist Chauvin mu je kar devet minut klečal na vratu, kljub temu da je Floyd ponavljal besede "ne morem dihati" – po posnetkih telesnih kamer policistov sodeč, vsaj 20-krat. In prav te njegove zadnje besede so postale geslo množičnih protestov proti policijskemu nasilju nad temnopoltimi Američani, ki so po njegovi smrti zajeli ZDA.
Chauvin in drugi trije policisti – Thomas Lane, J. Alexander Kueng in Tou Thao – so bili odpuščeni. Chauvin se je znašel na zatožni klopi zaradi nenaklepnega umora, preostalim trem bodo zaradi obtožb sodelovanja pri umoru in uboju sodili posebej.
Sojenje se je začelo pred nekaj dnevi, Floydova družina pa je pred začetkom organizirala spominsko slovesnost, na kateri je brat pokojne žrtve dejal, da si želijo pravice. "V mojem srcu je velika luknja, ki ne bo nikoli zakrpana. Potrebujemo pravico za Georgea. Potrebujemo obsodilno sodbo," pa je dejal njegov drugi brat Philonise Floyd.
Posnetki telesnih kamer najmočnejši dokazi tožilstva
Tretji dan sojenja je prinesel nove posnetke aretacije telesnih kamer drugih treh policistov ter posnetek telesne kamere Chauvina, ki prikazuje dogajanje pred aretacijo. Njegova kamera je namreč pred samo aretacijo padla na tla, poroča BBC. S posnetkov je razvidno, kako Floyd prosi prva dva policista, ki sta prispela na kraj, naj ga ne ustrelita, in jima dopoveduje, da ni "slab človek". Prav tako je jasno razvidno, da se Floyd aretaciji ni upiral, slišati je mogoče njegove besede policistoma, da "bo storil, kar mu bosta rekla". Nato sta ga poskušala spraviti v avtomobil, nakar je začel jokati ter jima poskušal dopovedati, da je klavstrofobičen. Nato sta prispela še druga dva policista, vključno z obtoženim Chauvinom, policisti so Floyda spravili na tla ob avtomobilu, Chauvin pa je pokleknil na njegov vrat.
Občutki krivde in nemoči
Pred poroto je pričal tudi zaposlen 19-letni prodajalec v trgovini Christopher Martin, ki je Floyda opisal kot prijaznega. Tudi sami posnetki kamer v trgovini kažejo Floyda, kako se smeji in pogovarja z drugimi strankami. 19-letnik je povedal, da je po barvi bankovca takoj videl, da je ponarejen, a da se Floyd verjetno tega ni zavedal. "Zdelo se mi je, da George sploh ni vedel, da je bankovec ponarejen." Sprva je bil pripravljen sprejeti bankovec, kar bi sicer nato odšteli od plače, nato pa je za ponaredek povedal svojemu nadrejenemu, ki je naročil drugemu zaposlenemu, naj pokliče policijo.
Po besedah 19-letnika je bilo sicer med nakupom v trgovini videti, kot da je Floyd pod vplivom drog, a je bil dovolj priseben za pogovor. Martin je pred poroto opisal tudi občutke krivde, ki jih ima: "Če bi le vzel ta bankovec, se nič od tega ne bi zgodilo." Videl je tudi aretacijo, kar je opisal z besedami: "George se ni premikal, Chauvin pa je bil videti, kot da počiva. Kot da počiva s kolenom na njegovem vratu."
Pričal je tudi 61-letni Charles McMillian, ki je bil prisoten ob Floydovi aretaciji. Na sodišču je povedal, da ga je poskušal prepričati, naj vendarle gre v policijsko vozilo, saj "ne more zmagati". Ves čas pa se je počutil nemočnega. Posnetki kamer prikazujejo, kako 61-letnik govori policistu Chauvinu: "Tvoje koleno je na njegovem vratu. To preprosto ni prav." Med predvajanjem posnetka na sodišču je McMillian začel jokati.
V dnevih pred tem so se na sodišču zvrstile druge priče dogodka, vse z izjemno čustvenimi pričanji. Najstnica Darnella je povedala, da je celotno aretacijo posnela s svojim mobilnim telefonom, ker je "videla prestrašenega moškega, ki je rotil za svoje življenje".
Gasilka Genevieve Hansen pa je poroti povedala, kako je poskušala pomagati Floydu, ko je videla, v kakšnem zdravstvenem stanju je, a ji policisti tega niso dovolili. "Človeka so ubijali in jaz bi mu lahko pomagala, ker sem izurjena za nudenje prve pomoči. Temu človeku so to pomoč odrekli."
Chauvinova obramba bo sicer na sodišču poskušala prikazati, da je Floyd umrl zaradi slabega zdravstvenega stanja in predoziranja, ne zaradi zadušitve. Trdili bodo tudi, da je bila uporaba prekomerne sile primerna. A Chauvin ima zgodovino nasilnega ravnanja. Od leta 2014 je sedemkrat uporabil pretirano silo. Leta 2019 je pijanega osumljenca brcnil v mednožje in ga potem davil, dokler ni padel v nezavest. Leta 2017 pa je s kolenom na vratu davil žensko na tleh. Chauvin si je služil denar tudi z varovanjem nočnega kluba, kjer so sodelavci potrdili, da je bil vedno pretirano nasilen le do temnopoltih razgrajačev.
KOMENTARJI (567)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.