Na Hrvaškem po sredinem neurju, ki je terjalo štiri smrtne žrtve, še vedno odpravljajo polomljene veje, drevesa, strehe in ocenjujejo materialno škodo.
Kot je povedal zagrebški župan Tomislav Tomašević, je neurje povzročilo ogromno škodo tako na zasebnih kot tudi na javnih objektih. "Mesto je prizadeto, škoda je zelo velika," je dejal.
Poudaril je, da so največ škode povzročili padci dreves in vej. "Glede na strašno močan veter, ki ga ne pomnim, pa od rojstva živim v Zagrebu, je po naših ocenah padlo oziroma izruvano več kot tisoč dreves," je dejal Tomašević.
Med neurjem z močnim, orkanskim vetrom in obilnimi padavinami je več kot 200 oseb utrpelo poškodbe, nekateri hujše. Poškodbe glave je utrpel tudi štiriletni otrok, ko je drevo padlo na avtomobil, v katerem se je prevažal. K sreči poškodbe niso bile usodne in po zdravljenju v bolnišnici so otroka odpustili v domačo oskrbo.
Poškodovanih je tudi več kot 2000 zgradb, županijski centri 112 pa so od začetka neurja do današnjega dopoldneva prejeli več kot 11.000 klicev. Dežurne službe so doslej opravile več kot 1700 intervencij.
Ponekod je veter dosegal hitrost tudi do 180 km/h. Najmočnejši izmerjeni sunek na območju Zagreba so sicer ugotovili v Veliki Gorici, kjer so na letališču izmerili sunek vetra s hitrostjo 115 km/h.
Hrvaški hidrometeorološki zavod: To je bilo eno od najmočnejših neurij kar jih beležimo
Sunki vetra na območju Zagreba so bili na meji z orkanskimi in se uvrščajo med najmočnejše zabeležene na tem območju, so sporočili iz hrvaškega Državnega hidrometeorološkega zavoda (DHMZ). Po dosedanjih analizah se to neurje uvršča med najmočnejše nevihte v Zagrebu v zgodovini meritev.
V le okoli 10 minutah je padlo od 20 do 35 litrov dežja na kvadratni meter. "Če bi dež še naprej padal s takšno intenzivnostjo, bi v eni uri padlo 150 do 200 litrov dežja na kvadratni meter," so poudarili v DHMZ.
Na zagrebški žičnici med neurjem obtičalo nekaj ljudi
V času neurja je v kabinah žičnice na Sljemenu obtičalo nekaj ljudi. Zagrebški župan Tomašević je dejal, da so gondole, v katerih so bili potniki, nadzorovano spustili. Danes pa žičnica ne obratuje, saj preverjajo morebitno škodo in izvajajo podroben pregled naprave.
Na družbenem omrežju TikTok pa se je pojavil posnetek iz ene od žičniških kabin, v kateri je bila ujeta skupina ljudi.
Na posnetku je videti, da so bili v kabini štirje ljudje, nekateri od njih so se držali za steklo in vzklikali medtem ko so gledali, kako je nevihta bičala vse okoli sebe.
"Videti je kot travma za celo življenje. To je definitivno najhujše mesto, na katerem se lahko znajdeš v času neurja," se glasi eden od komentarjev.
Neurje na Hrvaškem terjalo štiri smrtne žrtve
Silovito neurje je v sredo najprej zajelo Italijo, prešlo naše kraje in nato svojo uničujočo pot nadaljevalo na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini in Srbiji. V hrvaški prestolnici je zavladal kaos. Neurje z dežjem in nevihtnim vetrom je v Zagrebu nosilo vse pred seboj. "To je bil sodni dan," so dogajanje opisovali prebivalci hrvaške prestolnice.
Veter je odkrival strehe, po zraku so leteli ogromni kosi pločevine, smetnjaki, stoli ... Prevrnil pa se je tudi žerjav, v katerem je bil takrat na višini 30 metrov 36-letni delavec iz Indije. Delavec je utrpel večkratni zlom roke in je še vedno v bolnišnici, a se počuti dobro.
"Bil sem na žerjavu v času neurja, na okoli 42 metrov višine. Videl sem neurje, ampak se nisem spustil dol preden je udarilo, čeprav sem imel dovolj časa za to. Moj žerjav je dober, vem, da je zavarovan in kako se moram zavarovati, obložen je z dovolj betona, tako da sem bil varen. Sunki vetra bi morali biti čez 300 kilometrov na uro, da bi ga podrli," je za hrvaški časnik 24 sata svojo izkušnjo med nevihto opisal eden od delavcev na gradbišču v središči Zagreba.
Manj sreče pa so imele štiri osebe, ki so umrle zaradi posledic neurja. Za žrtve so bila usodna padla drevesa. Ta so namreč po poročanju Index.hr pod seboj pokopala 50-letnega pešca ter 48-letnega in 40-letnega voznika. Prvi dve žrtvi sta umrli v Zagrebu, 40-letnik pa je umrl v Slavoniji, ko je na njegov avto padlo drevo.
Med sanacijo posledic neurja v Vukovarsko-sremski županiji pa je kasneje umrl tudi gasilec, član Prostovoljnega gasilskega društva Tovarnik. "Hrvaška gasilska zveza in glavni gasilec Slavko Tucaković izrekata iskreno sožalje družini in sodelavcem preminulega gasilca. Gasilec za vedno živi v srcih tistih, ki jih je rešil. Naj njegovo hrvaško srce počiva v miru," so sporočili iz hrvaške gasilske zveze.
65-letnemu gasilcu je med odstranjevanjem podrtega drevja in vej s ceste postalo slabo, nato se je zgrudil na tla. Prvo pomoč so mu do prihoda ekipe nujne medicinske pomoči nudili občani na kraju dogodka, a mu žal ni bilo pomoči.
19 ur obtičali na vlaku, brez elektrike in ventilacije
Potniki, ki so včeraj potovali s hitrim vlakom iz Vinkovcev do Zagreba, so zaradi neurja namesto običajnih 4,5 ure, potovali kar 19 ur. Vlak je odrinil malo po 17. uri, po slabi uri vožnje pa se je znašel sredi silovite nevihre.
Eden od potnikov je za Index.hr dejal, da kaj takšnega še ni doživel. Vlak se je namreč ustavil na delu poti, kjer je na obeh straneh gozd in je tam stal kar 12 ur. Po prvih treh, štirih urah potnikov nihče več ni obveščal o tem, kaj se dogaja. "Na neurje ne moremo vplivati, ampak nihče se nam ni niti opravičil," je ogorčen potnik.
Okoli polnoči je na vlaku zmanjkalo elektrike, prav tako ni bilo ventilacije. Bilo je kot v podmornici, je razmere opisal 74-letni potnik. Na novejšem vlaku pa niso mogli odpreti niti oken ali vrat, zato je kmalu med potniki zavladala panika. Slišal se je jok, med potniki pa so bili tudi kronični bolniki. V teh 19 urah so potnikom razdelili dva rogljička in pol litra vode.
Elektrika je prišla šele proti jutru, hkrati pa tudi informacije, da je železnica blokirana do Slavonskega Broda. Hrvaške železnice so se po poročanju Index.hr potnikom opravičile in napovedale, da jim bodo povrnili celotno vrednost vozovnice.
Plenković: To je znak podnebnih sprememb
Družinam pokojnih je sožalje izrekel tudi hrvaški premier Andrej Plenković, vsem poškodovanim pa je zaželel čimprejšnje okrevanje. Zagotovil je, da bo vlada pomagala popraviti škodo. "To je bila ena najmočnejših neviht v Zagrebu. V samo 10 minutah je padlo 20-35 litrov dežja na kvadratni meter. Sunki vetra so bili nevihtni, na meji orkanov," je dejal Plenković in dodal, da se podnebne spremembe pospešujejo.
"To je nov znak vse bolj uničujočih podnebnih sprememb, ki ne vplivajo le na Hrvaško in Evropo, ampak na ves svet. Podnebne spremembe se pospešujejo bolj in hitreje, kot smo morda pričakovali. Nujno je, da se kot družba bolj zavemo svoje celotne odgovornosti," je dejal. Dodal je, da se bodo priprave na tovrstne dogodke nadaljevale tudi v prihodnje.
Dan po hudi uri velike težave v prometu: neprevozne ceste, oviran železniški promet
Po neurju je na nekaterih cestah na osrednjem, severozahodnem Hrvaškem in v delu Slavonije otežen promet, na nekaterih odsekih je oviran tudi železniški promet, je zjutraj sporočil hrvaški avtoklub (HAK). Voznike opozarjajo, naj prilagodijo hitrost in način vožnje razmeram na cesti.
Medtem na jadranski magistrali še vedno vztraja močan veter. Zaradi tega je med Karlobagom in Sveto Marijo Magdaleno prepovedan promet za večnadstropne avtobuse, vozila s prikolicami za kampiranje in motorna kolesa.
Danes se sicer na Hrvaškem obeta spremenljivo vreme, dopoldne bo predvsem na vzhodu nekaj dežja, kaže zadnja napoved državnega hidrometeorološkega zavoda. Popoldne bodo pogostejša sončna obdobja, predvsem v gorah in v osrednjih krajih pa so krajevno mogoče plohe.
Najvišje dnevne temperature zraka večinoma od 25 do 30, na Jadranu med 32 in 36 stopinj Celzija. Zaradi vročinskega vala ponekod še vedno veljajo oranžna opozorila.
Neurje tudi na severu BiH, kjer je umrla ženska
Neurje je v sredo zvečer pustošilo tudi po severnih delih Bosne in Hercegovine. Po prvih informacijah je v Brčku zaradi električnega udara umrla 54-letna ženska. Dnevni avaz poroča, da so jo našli na dvorišču hiše, pristojni pa domnevajo, da je tragedija povezana z neurjem.
Tudi iz BiH poročajo o večjem številu poškodovanih. Le na območju Bijeljine je bilo poškodovanih najmanj osem oseb, močan veter in dež pa sta povzročila škodo tudi na območju Bosanskega Šamca, Doboja, Brčkega in Bosanskega Broda.
Gasilci so morali posredovati zaradi močnega dežja in številnih dreves, ki jih je močan veter nanesel na ceste. Okoli 5. ure zjutraj pa je neurje zajelo tudi prestolnico Sarajevo.
V Srbiji drevo padlo na 12-letno deklico, Vučić: Upam, da ne bo smrtnih žrtev
Orkan je v Srbiji povzročil večjo gmotno škodo, več oseb je poškodovanih, vendar pa žrtev na srečo ni bilo, poroča Telegraf.rs. V Novem Sadu so reševalci na pomoč priskočili 12-letni deklici, na katero je padlo drevo. V bolnišnico so jo prepeljali v zavestnem stanju, pomagali pa so tudi starejšemu moškemu, ki je med neurjem padel z motorja.
Evakuirali so najmanj 15 oseb, med njimi tudi otroke, so sporočili s srbskega ministrstva za notranje zadeve. Nekatera območja Vojvodine, Beograda in Kragujevca so ostala brez električne energije.
Zaradi vremenske ujme so začasno odpovedali tudi lete z letališča Nikola Tesla. Težave pa imajo tudi v železniškem prometu, saj se je na električno omrežje podrlo več dreves.
Močan veter je v Novem Beogradu podrl gradbeni žerjav, v Novem Sadu je nevihtni veter porušil športno dvorano Osnovne šole Jožef Atila, poroča Nova.rs.
Srbski predsednik Aleksander Vučić, ki se mudi na obisku v Bruslju, je dejal, da upa, da ne bo smrtnih žrtev. "Vse drugo bomo že rešili," je dejal.
V Srbiji bo danes sicer spremenljivo oblačno in sveže, zjutraj, dopoldan in sredi dneva bodo ponekod krajevne plohe in nevihte, na jugu pa bo še jasno in zelo toplo. Pihal bo šibak do zmeren severozahodnik. Jutranja temperatura bo od 17 do 23 stopinj Celzija, najvišja dnevna od 28 do 32 stopinj Celzija, na jugu pa do 37 stopinj.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.