Potem ko je Češka, zaradi domnevnega širjenja ruske propagande, uvedla sankcije proti spletenemu portalu Voice of Europe in po tem, ko je predsednik belgijske vlade Alexander de Croo pred svojimi poslanci razkril, da so nekateri evropski politiki za to prejeli celo plačilo, je v Bruslju završalo.
"Če se pogovarjaš tukaj z insajderji, pravijo, da je ruski vpliv na nekatere osebe očiten. Ne gre samo za poslance, ampak tudi za asistente, ki imajo lahko velik vpliv na poslance," je povedal Peter Žerjavič, dopisnik iz Bruslja za POP TV in Delo.
K takojšnji preiskavi so pozvali v političnih skupinah liberalcev, tej pripada tudi evropska poslanka Irena Joveva, pa Zeleni in zdaj še v desno sredinski ljudski stranki.
"Vsi, ki so bili povezani s tem medijskim portalom, ki so ponosno dajali intervjuje, so prvi osumljenci in morajo biti preiskani. Podrobno, ali so prejemali podkupnino ali niso prejemali podkupnine in ali so delali v interesu tujih držav," pravi Joveva.
Za Voice of Europe je intervjuje dala kopica evropskih poslancev in politikov. Tudi naš nekdanji premier Janez Janša, njegov nekdanji vodja vladnega kabineta in njihov evropski poslanec Milan Zver. V SDS so že zavrnili, da bi za to prejeli plačilo. Ostro se je odzval tudi Zver, ki podpira uvedbo preiskave.
Zapisal je, da če je prihajalo do zlorab in podkupovanj, naj se ta imena takoj, še pred volitvami, objavijo. Misli, da bo marsikdo na levi strani političnega pola imel velike težave z ruskim denarjem. Da pa njim ni nihče ponudil ne usluge ne plačila ali kar koli drugega.
"Če je prihajalo do zlorab in podkupovanj, naj se ta imena takoj, še pred volitvami, objavijo. Mislim, da bo marsikdo na levi strani političnega pola imel velike težave z ruskim denarjem. Nam pa noben niti ponudil ni nikakršne usluge, plačila ali česar drugega v zameno za intervjuje. Če bi, bi ga takoj prijavili organom pregona," odgovarja Zver.
"To, da bi SDS oziroma njen predsednik sodeloval pri prejemanju podkupnin, je po mojem mnenju onkraj nekih meja domišljije. Ta imena, ki so javno sodelovala, so že znana, kar se tiče pa teh, ki so prejemali podkupnine ... to gre za hujša kazniva dejanja in mislim, da mora biti v Evropski uniji enotnost, velik interes, da se ta imena objavi," pravi Žerjavič.
Rusija poleg močne dezinformacijske vojne sicer v Evropi povzroča tudi velike kibernetske težave. Hekerskim napadom je bila v zadnjih dneh izpostavljena tudi Slovenija – številne državne spletne strani – od Policije, Statističnega urada, do spletne strani predsednice republike, a na srečo nikjer niso prodrli v serverje.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.