V Franciji je zaradi snega zaprta polovica od 7500 smučišč, je za CNN povedal Laurent Reynaud iz skupnosti, ki zastopa smučišča v državi.
Smučišča v višjih legah, kot je Val Thorens, ki leži več kot dva tisoč metrov nad morjem, sicer še vedno obratujejo. Največje težave imajo evropska smučišča v nižinah, ki jih je toplo vreme doletelo prav v času božičnih praznikov, ki veljajo za enega od prvih vrhuncev zimske turistične sezone.
Ponekod v Alpah si sicer pomagajo z umetnim zasneževanjem, vendar se tudi umetni sneg ne obdrži dolgo, postopek zasneževanja pa je drag, saj porabi velike količine vode in elektrike, kar je v času visokih cen energentov še dodatna skrb.
Podobna situacija je tudi v Pirenejih, kjer je trenutno odprta le vsaka tretja smučarska postaja na le četrtini smučišč.
Zaprtje smučišč med glavno sezono pomeni tudi ogromen finančni izpad, zato so se morali znajti po svoje. Kjer je mogoče, namesto smuči izposojajo gorska kolesa. Tiste, ki so vseeno obiskali priljubljena zimska središča, pa vabijo, da namesto zimskih športov izberejo bolj poletne aktivnosti v naravi, kot sta pohodništvo in kolesarjenje.
Na Pohorju znova odprt kolesarski park
Podobno je tudi pri nas. Na Voglu obratuje pet od osmih naprav, snežna odeja je debela 30 centimetrov, na Krvavcu obratuje pet od 13 naprav, smučarji pa lahko vijugajo po šestih od 26 prog.
Na Kaninu so odprte tri proge od šestih, snežna odeja je debela dober meter. Glede na skrčen obseg obratovanja pa so na Pohorju znova uvedli znižane cene dnevnih smučarskih vozovnic, ponovno pa so odprli tudi kolesarki park.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.