Tujina

Smrtonosna nesreča v Južni Koreji: zakaj je bil ob letališki stezi zid?

Seul, 30. 12. 2024 20.50 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Od 181 oseb na krovu letala letalske družbe Jeju Air sta preživela le dva člana posadke. V eni najbolj smrtonosnih letalskih nesreč v Južni Koreji je tako umrli 179 oseb. A številni strokovnjaki so izpostavili, da bi bilo število žrtev lahko znatno nižje, če letalo ob strmoglavljenju ne bi trčilo v betonski zid, ki je stal ob letališki stezi. Zakaj zid sploh stoji v bližini pristajalne steze sploh in kakšno vlogo je imel pri letalski nesreči?

Številni videoposnetki letalske nesreče v Južni Koreji so pokazali, kako je letalo ob strmoglavljenju trčilo v betonski zid ob stezi na mednarodnem letališču Muan, nato pa so ga zajeli plameni. Oblasti, ki preiskujejo vzrok najhujše letalske nesreče v Južni Koreji, so se med svojim raziskovanjem osredotočile tudi na pomen betonskega zidu na konca vzletno-pristajalne steze.

BBC navaja mnenje strokovnjaka za varnost v zračnem prometu David Learmount, je dejal, da če "ovire" ne bi bilo, bi letalo obstalo, večina oz. kar vse osebe na krovu letala letalske družbe Jeju Air pa bi bili tako še vedno živi.

Pilot je sicer pred strmoglavljenjem poročal o trku z jato ptic in pred nesrečo poslal klic v sili. Preklical je tudi prvotni pristanek ter poslal zahtevo za dovoljenje za pristanek iz nasprotne smeri. Letalo se je nato nekoliko spustilo vzdolž 2800 metrov dolge vzletno-pristajalne steze, zdelo se je, da je pristalo brez uporabe koles ali katerega koli drugega podvozja.

Learmount je dejal, da je bil pristanek "tako dober, kot je stik v takšnem primeru mogoč". Krila so bila namreč po njegovih besedah poravnana, nos letala ni bil previsok, s čimer so se izognili temu, da bi se rep zlomil. Letalo pa ob tem ni utrpelo bistvene škode, ko je drselo po pristajalni stezi. "Razlog za toliko smrtnih žrtev torej ni bil pristanek, temveč dejstvo, da je letalo trčilo v zelo trdo oviro, ki je stala tik po koncu pristajalne steze," je ocenil.

Pilot letalske družbe Lufthansa Christian Beckert je medtem betonsko oviro označil za "nenavadno". Za Reuters je povedal, da letališča na koncu vzletno-pristajalne steze običajno nimajo zidu.

Pomen zidu in ali je pilot sploh vedel za oviro?

Zakaj se je torej betonski zid, ki je po mnenju strokovnjakov botroval tako velikemu številu smrtnih žrtev - umrle so skoraj vse osebe na krovu, preživela sta le dva člana posadke -, sploh nahajal na koncu steze? Južnokorejska tiskovna agencija Yohnap poroča, da ima betonska struktura poseben navigacijski sistem, znan kot lokalizator, ki pomaga pri pristajanju letal.

Južnokorejsko ministrstvo za promet je ob tem sporočilo, da imajo tudi druga letališča v državi in nekatera v tujini opremo nameščeno z betonskimi konstrukcijami. A uradniki bodo zdaj vseeno preučili, ali bi moral biti zid izdelan iz "mehkejših" materialov, ki bi se ob trku lažje zlomili.

"Ovire znotraj določenega obsega in razdalje vzletno-pristajalne steze morajo biti lomljive. Če torej letalo trči vanje, bi se morale te zlomiti," se je strinjal tudi pilot z 48-letnimi izkušnjami Chris Kingswood, ki leti z enakim tipom letala, kot je bilo udeleženo v nesreči.

Letala ob tem niti nimajo tako trdne strukture. "Po zasnovi so lahka, da so med letom tudi učinkovita. Kakršnakoli struktura bi povzročila, da bi se trup zlomil, kar pa pomeni katastrofo," je dejal ter dodal, da se gorivo hrani v krilih letala, zaradi česar je možnost požara velika, če krilo počil. "Ni torej nujno, da bi bil izid povsem drugačen, če zida tam ne bi bilo."

Kingswood je ob tem dodal, da bi bil "presenečen, če letališče ne bi izpolnjevalo vseh zahtev v skladu z industrijskimi standardi". Prav tako je prepričan, da bi tudi na številnih drugih večjih mednarodnih letališčih našli številne ovire, za katere bi lahko prav tako rekli, da predstavljajo nevarnost.

Je morda torej težava v tem, da je pilot na letališču pristajal v nasprotni smeri, kot je sicer predvideno? Slednje je izpostavila letalska analitičarka Sally Gethin, ki se je spraševala, ali morda pilot za oviro ni vedel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
31. 12. 2024 10.41
-1
Kaj zid, poglej ograjo okrog, kot v zaporu.
tornadotex
31. 12. 2024 10.31
+2
Takšne pregrade si izredno nevarne in odnašajo življenja v primeru nesreče...Signalizacija se lahko postavi na bolj primerne podstavke, ne pa na zid.
petb
31. 12. 2024 10.30
+0
Zid ni kriv, ptiči niso krivi, kriv je Boeing, ker se letalu kolesa niso spustila.
Magnezij400
31. 12. 2024 11.48
+0
Tebi pamet kar čez ušesa ven štrli hahah
PomisliNaSonce
31. 12. 2024 10.16
Zid ni vzrok. Vzrok je bil pa več kot očitno dovolj velik, da se je na koncu let končal tragično v zidu. Nikoli se ne bo dalo preprečiti z ukrepi, če nas bodo vzroki vedno znova in znova presenečali. To letalo bi nemazadnje lahko zradila pol mesta.
borjac
31. 12. 2024 10.05
+3
" le kaj je tam počel ta zid , tega zidu na letališču ne bi smelo biti " , to je mnenje strokovnjaka za letalske nesreče po TV , za zaustavitve letala ki se ne more zaustaviti imamo ogromne peskovnike , kjer se letala zaustavijo , ne pa zid .
zdravkob
31. 12. 2024 09.58
-3
Pristajal je v nasprotni smeri, brez koles, in poln goriva! Kako da ni odvrgel gorivo?! Tole je pilotova napaka.
FRC-H
31. 12. 2024 10.19
+1
zdravkob: si bolj pameten od pilota? Vaški nakladač? 737 nima sistema spust goriva...
NeXadileC
31. 12. 2024 09.02
Pa še, nikjer ne vidim brtonskega zidu, le zid iz ciglcev postavljen med betonskimi stolpčki.
NeXadileC
31. 12. 2024 08.07
+1
Glede tehnikalij in vzdrževanja, "Nedavni incident je sprožil polemiko o tesnem urniku letov družbe Jeju Air. Letalo, udeleženo v nesreči, je od decembra opravilo 13 letov v 48 urah, od 27 decembra, kar je povzročilo pomisleke, da »motorji skoraj niso imeli časa, da bi se ohladili.""
NeXadileC
31. 12. 2024 08.02
+3
Zid ni bil ob stezi, ampak na koncu / začetku steze, nekoliko še naprej, in je ščitil antene in naprave ILS, od življenj. Za vsem tem poteka še cesta čez. Letalo niti v enem trenutku ni zavilo stran s steze, bilo bi najbrž dobro, če bi. Letališče v Muanu ima letališko stezo dolgo 2,8km, kar je kratko. Kvečjemu, naj bi potekala dela za podaljšanje steze na 3,126km, in je zaradi tega trenutna uporabna dolżina steze 2,5km le. Temu letalu, naj bi, po strokovnih virih, sicer zadoščalo le 1,5km steze, pod normalnimi pogoji.
NeXadileC
31. 12. 2024 08.02
+1
Sodeč po video posnetkih, je letalo, malo pred pristankom, popravilo poravnavo s stezo. To pomeni, da je hidraulika delovala. Letalo je letelo brezhibno ravno, in poravnano s stezo, ter pitem tako tudi drsalo. To pomeni, da sta oba motorja delovala z enako močjo, ali pa nista delovala sploh. Če pa je bilo razlike med levim in desnim motorjem, potem sta pulota spet razlike uspešno kompenzirala, kar tudi pomeni, da je hidraulika delovala.
P1800
30. 12. 2024 21.43
-1
Letališče v Seulu je na otoku ima več stez, nimajo vse zid na koncu ali začetku, tako da.... piše se, da je marsikaj šlo narobe
NeXadileC
31. 12. 2024 08.02
+2
??? Gre za mednarodno letališče v Muanu, provinca Južna Jeolla.
Zmaga Ukrajini6
31. 12. 2024 09.53
+2
Večina letališč večinoma uporablja eno in isto vzletno - pristajalno stezo (razen zelo velikih mednarodnih letališč) in navadno v isti smeri vzletanja in pristajanja, kar je odvisno od vetra (tako za vzletanje kot za pristajanje je najboljši čelni veter, ki hitreje ustavlja letalo, pri vzletanju pa izboljša njegovo zmogljivost. Ker so (običajni) vetrovi) stalnica, lahko opaziš, kako na letališčih uporabljajo vedno isto smer tako za vzletanje kot za pristajanje. Kot je bilo razumeti iz tega primera, je pilot sam zaprosil, če lahko pristane v nasprotni smeri od običajne. Na koncu bodo obtožili pilota. Verjetno je šlo res za napačno oceno, vendar je bil tu prisoten človeški faktor, ki ga bodo preiskovalci morali upoštevati - to pa je odzivni čas pilota. Tudi "Sullyja", ki je zaradi trka z jato ptic pristal na reki Hudson, so poskušali potunkati in mu dokazati, da bi se dalo rešiti letalo, če bi takoj obrnil in odletel nazaj proti letališču, kar so dokazovali tudi z rezultati testiranja v simulatorju letenja. Seveda pa so povsem prezrli dejansko situacijo, v kateri se je znašel pilot. Ta je po uvodnem šoku, ko je ostal brez motorjev, nekaj trenutkov razmišljal kaj naj naredi. Od trka s pticami in odločitvijo, da bodo pristali na Hudsonu, je minilo nekaj minut, kar je bilo dovolj, da ni bilo mogoče več računati na vrnitev na letališče in varni pristanek. Skratka, pomagala bi samo boljša opremljenost letališča tako, da bi se lahko varno ustavilo, ne drselo na trebuhu po gladki podlagi (asfaltu), kjer je na koncu še zid. Skratka, seveda je šlo marsikaj narobe. Tudi še vedno ni povsem jasno, ali je letalo res zadelo jato ptic, vsekakor je nenavadno, da je priletelo s polno hitrostjo na pisto ter da je pristalo šele po tretjini poti. Kot vedno je v takšnih tragedijah vzrok v napačnih odločitvah in več napakah. Bomo videli, kaj bodo ugotovili preiskovalci...
petb
31. 12. 2024 10.33
-2
Pomagalo bi tudi, da dojameš, da Ukrajina ne bo zmagala.
Zmaga Ukrajini
31. 12. 2024 12.20
-2