Na zborovanju, ki je bilo v celoti razprodano, je Trump izpostavil Kamalo Harris kot nosilko "največje izdaje" ameriškega ljudstva zaradi njenega odnosa do priseljenske politike. Na dogodku so se mu pridružili tudi drugi vidni podporniki, kot so Elon Musk, Melania Trump, Hulk Hogan in Robert F. Kennedy ml., ki je Trumpu izrazil podporo že avgusta.
Melania Trump je pred moževim nastopom izjavila, da naj bi se Amerika vrnila k vrednotam varnosti, zdravja in blaginje, ter poudarila potrebo po skupni viziji za prihodnost, ki jo država zasluži. Zborovanje je vključevalo tudi pozive k znižanju davkov za delavce in mala podjetja, vključno z odpravo davka na napitnine, nadure in socialne prejemke.
Trump je zbrani množici zagotovil, da bo zmanjšal cene energije za polovico že do januarja 2026, če bo ponovno izvoljen, in obsodil "zeleni nateg" kot škodljiv za ameriško gospodarstvo. S tem je podal obljubo o gospodarskem izboljšanju in dostopnejših življenjskih stroških za ameriške državljane.
Trump je poudaril tudi, da postaja republikanska stranka vse bolj vključujoča, saj združuje podpornike različnih ver, kar dokazuje z rekordnim številom podpornikov iz židovske, muslimanske in krščanske skupnosti. Dodal je, da je stranka postala "velika in močna" ter da bo hitro obnovila ameriško moč in slavo.
Robert F. Kennedy ml., ki se je pridružil zborovanju, je ostro kritiziral demokrate in Harrisovo ter izrazil svoje razočaranje nad preobrazbo demokratske stranke, ki jo zdaj povezuje s politiko vojne in vpliva obveščevalnih služb. Kritiziral je podporo demokratov pravicam transseksualnih oseb v ženskem športu, kar vidi kot razgradnjo pravic žensk.
Elon Musk, ki je na zborovanju nosil črno kapo "MAGA", je napovedal zavezo k zmanjšanju državne porabe, če ga Trump v primeru izvolitve imenuje za "sekretarja za zmanjšanje stroškov".
Trump je zaključil govor z napovedjo največje zmage v zgodovini ameriške politike. Dejal je, da bo njegova administracija odločno premagala "radikalno levico", ki jo opisuje kot sovražnika ameriškega načina življenja. Ob tem je množici ponovno obljubil, da bo uresničil geslo "Naredimo Ameriko spet veliko".
Trumpov nastop je pričakovano vzbudil veliko čustvenih in zaskrbljenih odzivov. Njegova izjava o priseljencih je bila deležna ostrih kritik demokratov, ki ga označujejo za "fašista" in avtoritarnega voditelja.
Med zborovanjem so tako demokrati projicirali opozorilna sporočila na zunanjost dvorane, vključno z napisi "Trump je neuravnovešen" in "Trump je hvalil Hitlerja", poroča CNN.
Dogodek, označen kot vrhunec Trumpove kampanje, je bil sicer velika priložnost, da njegovi podporniki izrazijo frustracijo zaradi inflacije in priseljevanja. Kljub temu je nekaj govorcev poseglo po vulgarnih opazkah; Trumpova kampanja je pozneje obsodila nekatere od teh neprimernih komentarjev.
Demokratski kandidat za podpredsednika Tim Walz je Trumpov nastop primerjal z znanim shodom pro-nacističnih privržencev v New Yorku leta 1939, s čimer je podčrtal skrb, da bi Trumpova politika vodila v nevarno obdobje politične polarizacije. Medtem je Trump še dodatno povečal napetost z retoriko o "sovražnikih znotraj," ko je s svojo stranko jasno izrazil nasprotovanje levici.
Številni pa so se odzvali tudi na komentarje komika Tonyja Hinchcliffeja na Trumpovem shodu, saj je med drugim opisal Portoriko kot "plavajoči otok smeti".
Kongresnica María Elvira Salazar je na X zapisala, da je "zgrožena" nad njegovim "rasističnim komentarjem". Republikanski kolega s Floride Carlos A. Gimenez je Hinchcliffov govor opisal kot "neokusen", medtem ko je newyorški kongresnik Anthony D'Esposito dejal, da je "ponosen, da je Portoričan".
Od izjave se je sicer distancirala celo Trumpova kampanja, sporočili so, da ne odraža njegovih pogledov na otok.
Odločitev pa bo na koncu seveda v rokah volivcev. Vse kaže, da bo šlo za eno najtesnejših tekem v zadnjih letih. Anketa CNN trenutno kaže skoraj izenačeno podporo, saj Harrisova vodi z 48 odstotki proti 47 odstotkom, kar napoveduje izredno izenačen boj, ki bo najverjetneje odvisen od nekaj ključnih zveznih držav.
Obenem Harrisova gradi na podpori žensk in manjšin, medtem ko je prejšnji vikend v Filadelfiji obiskala celo brivnico v prizadevanju, da bi povečala udeležbo temnopoltih moških volivcev. Prav tako je s podporo Michelle Obama na dogodku v Michiganu nagovorila ženske, kjer so opozorili na Trumpovo vlogo pri rušenju pravic do splava.
Harrisova na lovu za glasovi temnopoltih
Medtem ko je Trump rohnel v New Yorku, je Kamala Harris te dni obiskala Filadelfijo, kjer je nagovarjala temnopolte in latinskoameriške volivce. Obiskala je zgodovinske četrti in poudarila svojo zavezanost podpori višjemu plačilu učiteljev ter zmanjšanju dolgov za študentska posojila. V eni izmed restavracij je dejala, da je pot do zmage odvisna od Pensilvanije.
Oba kandidata se zadnje dni trudita pridobiti ključno podporo v nihajočih zveznih državah, saj so ankete tesne. Harris je dejala, da bodo prihodnji dnevi odločilni, ter pozvala volivce k visoki udeležbi, zlasti v Filadelfiji, kjer je ključna visoka podpora temnopoltih volivcev.
Osredotočila se je tudi na iskanje podpore v Portoriku in napovedala načrte za obnovo otoka s pomočjo nevladnih organizacij in zasebnih sektorjev, kar bi izboljšalo gospodarstvo in energetsko mrežo.
Za zadnji dan kampanje pa bo Harrisova nagovorila volivce na Ellipse v Washingtonu, kjer bo poudarila pomembnost izbire med demokracijo in morebitno avtoritarnostjo. Zborovanje na simboličnem mestu bo opomin na Trumpov zbor pred napadom na Kapitol 6. januarja 2021.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.