Kot smo poročali včeraj, je kitajski državni medij povzročil zmedo, potem ko je najprej poročal, da je zdravnik iz Vuhana, ki je opozoril na izbruh koronavirusa, umrl, nato pa novico izbrisal in zapisal, da je Li Venlieng živ, a v kritičnem stanju. Bolnišnica v Vuhanu je nato potrdila, da je zdravnik umrl.
Novica o tem, da je zdravnik, oftalmolog, ki je poskušal opozoriti na nevarnost novega virusa in so ga oblasti želele utišati in sprva kaznovale, umrl, je na Kitajskem med javnostjo sprožila jezo in žalost. Li se je z virusom, ki je na koncu zahteval njegovo življenje, okužil med zdravljenjem pacienta s koronavirusom. Kitajske oblasti so sicer napovedale preiskavo vseh okoliščin.
Cenzura odzivov
Novici o njegovi smrti so najprej sledili številni izlivi žalovanja na kitajskih družbenih omrežjih, a odzivi so se hitro spremenili v jezo. Pojavili so se očitki na delovanje kitajskih oblasti, ki so tudi priznale, da se niso pravočasno odzvale na koronavirus.
Kot piše BBC, se je težko spomniti dogodka, ki bi v zadnjih letih na Kitajskem sprožil toliko besa in nezaupanja v oblasti. Na spletu sta se pojavila dva ključnika, in sicer: 'oblasti so dr. Liju Venliengu dolžne opravičilo' in 'hočemo svobodo govora'. Oba sta bila hitro cenzurirana. Kot poroča BBC, so na družbenem omrežju Weibo izbrisali več 100.000 komentarjev, ostalo jih je le še nekaj. "To ni smrt žvižgača, to je smrt heroja," je eden izmed njih.
Na njegovo smrt se je odzval tudi Amnesty International. Zapisali so, da je Li Venlieng tragičen opomnik, kako preokupiranost kitajskih oblasti z vzdrževanjem družbene stabilnosti povzroča skrivanje ključnih informacij v javnem interesu: "Kitajska se mora iz primera naučiti. Nihče se ne bi smel bati sankcij, če spregovori o javnih tveganjih, samo zato, ker bi lahko s tem osramotil oblasti."
Po podatkih kitajske Nacionalne zdravstvene komisije so v zadnjem dnevu zabeležili 73 novih smrtnih žrtev epidemije ter še 3143 novih primerov okužbe. S tem se je število umrlih za novim koronavirusom povzpelo na 636, okuženih pa na 31.161. Med njimi jih je 4800 v kritičnem stanju.
O boju proti virusu sta se po telefonu pogovarjala tudi predsednika ZDA in Kitajske, Donald Trump in Ši Jinping. Trump je, kot je sporočila Bela hiša, izrazil prepričanje, da je Kitajska sposobna obvladati epidemijo novega koronavirusa. Kot so še sporočili, sta se oba strinjala o nadaljevanju komunikacije in sodelovanja obeh strani.
Preberite tudi:
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.