Luisina nasilna smrt je tako pošastna, da domačini pravijo, da se jim zdi nepredstavljivo, da bi šlo življenje preprosto naprej. V veliki stiski so starši vrstnikov žrtev in domnevnih storilk, ki se sprašujejo, kako se z otroki pogovarjati o tem, da mlada oseba v zgodnjem najstništvu ubije vrstnika.
Kako se je to zgodilo, je tako zdaj osrednje vprašanje v skupnosti. A težava je, ker v tem primeru veliko odgovorov ne bo. Policija in državni tožilec "motiv" poznata, ne smeta pa ga razkriti, saj to zahteva zakonodaja o varstvu mladoletnikov.
Prav tako tukaj ne bo javnega sojenja. Domnevni storilki sta zdaj pod varstvom Urada za mladino, a tudi za socialne delavce in psihologe je to nov teritorij, piše nemški Bild.
Domačemu okolju tako ostaja predvsem veliko vprašanj in velik občutek nemoči. Storilki namreč za svoje dejanje tudi nikoli ne bosta kazensko odgovarjali, saj sta premladi. Meja kazenske odgovornosti je namreč v Nemčiji 14 let. Sistem se bo tako osredotočil na to, da jima pomaga pri težavah, ki jih imata in bi lahko bile krive za njuno kruto dejanje.
Raziskovalec nasilja Dirk Baier je sicer za nemške medije dejal, da ta primer opozarja, da se mora družba bolj zavedati svoje odgovornosti. "Kot oseba v soseski sem odgovoren tudi za to, da pogledam, kaj počnejo otroci in mladi. Kot družba imamo odgovornost."
Poudaril je, da to, da se mladi tako obnašajo, "ni padlo z neba". V takšnih primerih gre pogosto za "problem v družini, v starševskem domu. Starši so pogosto nezainteresirani za razvoj svojih otrok in za njihovo socialno okolje. Ali pa se starši sami do svojih otrok obnašajo hladno in nasilno".
O natančnih okoliščinah in vzrokih zločina na podlagi znanih podatkov sicer ni mogoče soditi, poudarja. "Bolezen in jeza lahko igrata vlogo. Mladi še težje nadzorujejo čustva kot odrasli," še dodaja. In meni, da dekleti, ko bosta odrasli, "najbrž ne bosta pošasti".
V pomoč lokalni skupnosti se je vključila tudi cerkev – z molitvijo in pogovori. Tudi tam pa pravijo, da je dogodek širši družbeni problem. Dekleti življenje obravnavata nespoštljivo, ker to počne družba kot celota, so prepričani.
Medtem ko morajo pristojni glede motiva in okoliščin ostati tiho, pa se teorije o možnih motivih za dejanja obeh šolark kopičijo na družbenih omrežjih. Ob tem po spletu kroži šokanten TikTok posnetek ene od dveh osumljenih šolark, ki ga je sama objavila dan po zločinu. Na posnetku brezskrbno pleše in se šali pred kamero, kot da se ni nič zgodilo, poroča krone.at.
Ko je prišlo na dan, kaj naj bi se zgodilo, so se pod objavo začeli kopičiti zgroženi komentarji. Račun je zdaj blokiran, a posnetek ponovno objavljajo nekateri drugi uporabniki.
Prav tako komentarji njunih sošolcev na družbenih omrežjih namigujejo, da naj bi se zločin zgodil "zaradi fanta". Žrtev pa naj bi odrasli osebi pred tragedijo povedala, da ji več mesecev grozijo.
Sicer pa naj bi dekleti v drugem videoposnetku celo prosili za pomoč, da bi našli Luise, potem ko je bila "pogrešana od 17. ure". Čeprav naj bi prav dobro vedeli, kje je truplo vrstnice.
Oblasti so sicer nato poskrbele, da profilov deklet ni več mogoče najti na družbenih omrežjih. "Nam poznani kanali družbenih medijev so bili zaprti po nalogu državnega tožilstva," je povedal tiskovni predstavnik policije Siegen-Wittgenstein.
Luisino truplo so prejšnjo nedeljo našli v mlaki krvi v gozdu na območju blizu mesta Freudenberg v Severnem Porenju-Vestfaliji. Zabodena je bila več kot 30-krat. Šolarki sta nekaj dni po tem priznali, da sta deklico 11. marca zabodli do smrti.
Domnevni storilki sicer nista več v domačem okolju, poroča Spiegel. Odšli sta skupaj z družinama, saj jim je bila ponujena skupna namestitev. Še vedno pa sta torej pod okriljem Urada za mladino.
Domnevni storilki sta tudi tarča jeze spletnih uporabnikov, zato so pristojni ljudi že pozvali, naj "ne razpihujejo razprav o ozadju incidenta" – tudi zaradi zaščite svojcev.
Čeprav zaradi starosti osumljenk temeljite preiskave ozadja zločina ne bo, oblasti tudi pravijo, da so primer preiskale dovolj natančno, da je mogoče trditi, da ni vpleten nihče drug.
Medtem so v sobotni številki "Siegener Zeitung" so starši mrtve Luise objavili osmrtnico z ganljivimi besedami. "Žalosti ne morete videti, ne slišati je – lahko jo le občutite," piše nad Luiseinim imenom in fotografijo dekleta. Zraven je njeno ime ter datum rojstva in smrti. "Ni besed, ki bi dojele nerazumljivo. Za nas se je svet ustavil."
Pogreb bo 22. marca v ožjem krogu v Freudenbergu. Prisotnost policije naj bi poskrbela, da se bodo starši lahko v miru poslovili od svojega otroka.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.