Evropski poslanci so z veliko večino, 621 glasovi proti 49, po čustveni razpravi potrdili sporazum o izstopu Združenega kraljestva iz EU. Glasovanje so poslanci pospremili s staro škotsko pesmijo slovesa Auld Lang Syne. Z roko v roki, nekateri s solzami v očeh, številni s šali in napisi "za vedno združeni", so se evropski poslanci danes poslovili od svojih britanskih kolegov.
Več britanskih poslancev je v današnji debati po poročanju BBC izrazilo upanje, da se bodo nekoč vrnili. Na drugi strani so evroskeptiki, združeni v stranki Brexit, današnje zasedanje in svoje zadnje govore izrabili za kritiziranje Evropske unije.
Izstopni sporazum bodo v Bruslju danes tudi podpisali. To je skoraj zadnje dejanje pred brexitom, ki se bo zgodil v petek opolnoči. Sporazum morajo namreč potrditi še članice unije s kvalificirano večino.
'Žalostno je gledati odhajati državo, ki nas je dvakrat osvobodila'
Debato v evropskem parlamentu je danes odprl evropski poslancev Guy Verhofstadt, vodja evropskih liberalcev, ter se poklonil "večini britanskih kolegov". "V imenu nas vseh - pogrešali vas bomo. Žalostno je gledati odhajati državo, ki nas je dvakrat osvobodila, ki je dvakrat prelivala kri za osvoboditev Evrope."
Dodal je, da to slovo in glasovanje po njegovem mnenju ni "zbogom, temveč zgolj au revoir", oziroma nasvidenje, dokler se znova ne vidimo, njegove besede navaja Euronews. Ob tem pa je opozoril, da je brexit poraz unije, ki se mora naučiti svojo lekcijo: potrebna je korenita reforma unije. To po njegovih besedah pomeni unijo brez izvzetij in brez rabatov.
'Nikoli ne bomo daleč. Živela Evropa.'
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen jim je ob tem namenila besede: "Vedno vas bomo imeli radi. Nikoli ne bomo daleč. Živela Evropa." Dodala je, da upa, da bosta Velika Britanija in Evropska unija ostali dobri partnerici, poroča AFP.
Von der Leynova je sicer spomnila tudi na neomajno stališče sedemindvajseterice, da je britanski dostop do trga EU sorazmeren s stopnjo britanske usklajenosti z evropskimi pravili, kar je vznemirilo brexitovce v plenarni dvorani.
Farage: Radi imamo Evropo, a sovražimo Evropsko unijo
Nekoliko več razburjenja je povzročil Nigel Farage, ki je imel še pred glasovanjem novinarsko konferenco, na kateri je dejal, da se je na britanske evroposlance od začetka gledalo kot na ekscentrike, na črne ovce, ki ne sodijo v to okolje, ter da bo pogrešal svoj šov v parlamentu in svojo vlogo največjega hudobneža v hiši, povzema STA. Izpostavil je tudi, kako je z veseljem porabil evropski denar za kampanjo proti projektom EU, na primer v kampanji pred referendumoma o ustavni pogodbi v Franciji in na Nizozemskem ter referendumom o lizbonski pogodbi na Irskem.
Prav neupoštevanje ljudske volje, izražene v Franciji in na Nizozemskem leta 2005, ter nato nekaj let pozneje na Irskem je bilo po njegovih besedah zanj prelomnica. Odtlej je njegov cilj poskrbeti za to, da Evropa zapusti EU, je poudaril.

Med drugim pa je tudi naštel Dansko, Poljsko in Italijo kot naslednje države, ki bi lahko zapustile Evropsko unijo. Ob tem je dodal, da upa, da bo "odhod Velike Britanije začetek konca unije". "Radi imamo Evropo, ampak sovražimo Evropsko unijo." Poudaril je, da se "nikoli ne bodo vrnili".
Farage je nato skupaj s poslanci njegove Brexit stranke v evropskem parlamentu pomahal z britansko zastavo, vzkliknili so "hi hip hura" in odšli iz dvorane.
'Pogrešali vas bomo'
Da je brexit "ogromna napaka" ter da Britanci zapuščajo edinstveno institucijo in enega največjih projektov, je izpostavil vodja desnosredinske Evropske ljudske stranke Manfred Weber, ki je tudi ponovil Verhofstadtovo svarilo o lekciji brexita.
To je "zelo žalosten dan za Evropo", je izpostavila vodja socialdemokratov Iratxe Garcia Perez in Britancem obljubila, da jih bodo sprejeli odprtih rok, če se odločijo vrniti.
Predstavnica liberalcev Nathalie Loiseau je zaradi izjemnosti trenutka izjemoma govorila angleško. "Pogrešali vas bomo," je poudarila in izpostavila, da se tisti, ki mislijo, da je naslednja postaja uničenje Evrope, močno motijo.
Slovenski poslanci upajo na dober dogovor z Veliko Britanijo po brexitu
Ob potrditvi izstopnega sporazuma v evropskem parlamentu so slovenski poslanci Romana Tomc, Tanja Fajon in Franc Bogovič opozorili na posledice izstopa Združenega kraljestva iz EU.
Tomčeva je poudarila, da bodo posledice brexita čutili tako v EU kot v Veliki Britaniji. "Na obeh straneh se bomo prilagodili novim razmeram, sklenili bomo nove sporazume o sodelovanju in se naučili živeti skupaj v novih razmerah in z novimi pravili," je menila v sporočilu za javnost. Ob tem je izpostavila, da država, ki zapusti Evropsko unijo, ne more imeti enakih pravic kot države članice.
Fajonova brexit obžaluje ter meni, da gre za posledico neodgovornega populizma, lekcijo pa bomo plačali vsi. "Vedno sem mislila, da se brexit po nekem čudežu ne bo zgodil. Nenazadnje gre za eno najmočnejših članic EU in njen odhod bo nedvomno pustil posledice," je zapisala v sporočilu za javnost.
"Brexit je poraz za vse, tu ni zmagovalca. V naslednjih 11 mesecih mora prevladati razum, da sklenemo dober dogovor o bodočem sodelovanju," pa je tvitnil Bogovič.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.