Slovenski vojaki, ki v okviru Globalne koalicije proti Daeshu delujejo na območju iraškega Kurdistana, se po nočnem raketnem napadu Irana na dve ameriški oporišči v Iraku še vedno nahajajo v bazi v Erbilu, kjer čakajo na začasen umik.
Prvotno bi se moral umik z območja v tretjo varno državo zgoditi v večernih urah, kar je potrdil tudi obrambni minister Karl Erjavec na popoldanski tiskovni konferenci. Kot pa je minister povedal v oddaji 24UR Zvečer, so se načrti spremenili – umik se še ni začel, saj se je Nemčija odločila, da svojih pripadnikov z območja še ne bo umaknila, saj so ocenili, da se je situacija na obeh straneh umirila. Erjavec je povedal, da bodo naši vojaki zapustili Erbil zlasti zato, ker se jim rotacija zaključuje in s prvim februarjem v Kurdistan prihaja nova, za odhod pa je že vse pripravljeno.
"Pripravljenih imamo več scenarijev za umik. Sedaj ne bomo deležni logistične podpore nemške vojske, zato ima poveljstvo sil nalogo, da do jutri pripravi rešitev, ki bi bila najboljša," je razložil minister. Med možnostmi, ki jih tehtajo, naj bi bila tudi uporaba vladnega Falkona. "Zelo pomembno pa je seveda, če bo jutri odprt zračni prostor nad Irakom," je poudaril Erjavec.
Kot smo poročali, je Iranska republikanska garda izstrelila več raket proti ameriškim oporiščem v Iraku. Rakete so zadele oporišče Al Asad severozahodno od Bagdada in vojaško oporišče v Erbilu, v bližini katerega je tudi šest slovenskih pripadnikov enote za specialna delovanja.
Vojaki so se pravočasno umaknili v bunker
Iz Slovenske vojske so danes zjutraj sporočili, da so se vojaki ob izstrelitvi raket pravočasno umaknili v zaklonišča in da nihče ni poškodovan. S pripadniki vojske v Iraku se je slišal tudi predsednik republike Borut Pahor. Prisluhnil je njihovim ocenam o razmerah in njihovi varnosti na terenu. Preko videokonference je poveljnik 3. kontingenta na misiji Neomajna odločenost v Iraku na kratko povzel dogajanje, dejal, da sta dve raketi prileteli v okolico baze, slovenski vojaki pa so se umaknili v bunker. "Celotna zadeva se je zaključila okoli pete ure zjutraj," je dejal. "Vsi, ki smo šli na to misijo, prihajamo iz enote, kjer se zavedamo, v kaj smo šli. Fantje so odreagirali profesionalno, naredili smo tisto, kar se je od nas pričakovalo. To je normalni del, kar se tukaj lahko zgodi," je še dodal.
Naloga slovenskih vojakov v Iraku je sicer usposabljanje lokalnih sil, kar pa bo po zaostritvi napestosti oteženo oziroma onemogočeno. "Kako bo zadeva potekala naprej glede urjenja, bodo odločali višje od mene," je še dejal poveljnik in potrdil, da so urjenje začasno ustavili.
Posnetek videokonference:
Kakšni so bili scenariji za umik?
Evakuacija slovenskih vojakov iz Erbila ima dolgo predzgodbo – takšni načrti so narejeni še preden gre tak kontingent na pot, potem pa aktivirajo različne scenarije glede na situacijo. Bolj resno se je o realizaciji teh scenarijev začelo razmišljati po 27. oktobru, ko so Američani iz Erbila poleteli na napad, v katerem so ubili Al Bagdadija. Njegova smrt je povečal aktivnost Islamske države in tako je 8. novembra na ameriško bazo Qayyarah priletelo 15 raket Katjuša. S tem dogajanjem, številnimi protesti v Bagdadu ter spopadi med Šiiti in Suniti, so načrti za začasni umik začeli bolj zoreti.
Atentat na Solejmanija je vodil v to, da sta ostala dva scenarija – začeli so razmišljati o lastni evakuaciji, torej da bi poslali vladni Falkon (z 10 sedeži bi lahko prepeljal celotni kontingent), in pa o umiku z zavezniki. Nemški Luftwaffe ima aktivnih trenutno 29 transportnih letal Transall C-160, do Turčije, ki je oddaljena okoli 230 kilometrov, pa bi se lahko odpravili tudi s cestnim konvojem. Ker Nemci po novem v Erbilu ostajajo, so naši vojaki ostali brez njihove logistične podpore.
V najbolj skrajnem, najslabšem primeru, pa bi se vojaki umaknili kot vedo in znajo – izdelali so si svoj Evasion map (Zemljevid za pobeg). To je večja, negorljiva izolirna plahta z vsemi podatki in preverjenimi odprtimi potmi pobega na varno. Vsak vojak ima pri sebi tudi dovolj denarja, če bi ga potrebovali med reševanjem.
Cerar pozdravil odločitev o umiku
Odločitev o umiku vojakov je na Twitterju pozdravil zunanji minister Miro Cerar. "Pomembno je, da vojaki niso poškodovani in se počutijo dobro. Vse strani ponovno pozivam k zmanjševanju napetosti," je zapisal. Napovedal je tudi, da se bo v petek udeležil izrednega zasedanja zunanjih ministrov držav Evropske unije, na katerem bodo uskladili delovanje.
Predsednik odbora za obrambo Samo Bevk je sklical nujno skupno sejo odborov za obrambo in zunanjo politiko. Ta bo potekala jutri ob 12. uri za zaprtimi vrati.
V izredni informativni oddaji je gostovala doc. dr. Jelena Juvan s katedre za obramboslovje na FDV. Povedala je, da je bil umik slovenske vojske potreben zaradi eskalacije razmer v širši regiji. "Dogodki so se zelo hitro zaostrili v zadnjih 48 urah. Evakuacija je edina smotrna poteza," je povedala.
KOMENTARJI (738)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.