"Takoj zjutraj smo pod ruševinami z našo PMA ekipo in ekipo Madžarske našli še enega leto in pol starega otroka in njegovo mamo," je veselo novico na Facebooku sporočil reševalec Marko Bručan. Kot je dodal, so dečka in mamo po prvem zdravniškem pregledu prepeljali v bolnišnico. Oba sta sicer brez večjih poškodb.
Bračun, ki na terenu sodeluje z ekipo reševalcev iz Madžarske, je včeraj delil še posnetek uspešnega reševanja dedka in vnuka.
V Turčiji je sicer na terenu 11-članska slovenska ekipa s sedmimi psi, ki deluje v okviru mehanizma Evropske unije za civilno zaščito. Trenutno se nahajajo v provinci Hatay, kjer pomagajo iskati preživele. Slovenski reševalci so v sredo našli štiri preživele. Časa za počitek ni, tekmujejo namreč z izjemno nizkimi temperaturami. "Smo trenirani, če ima kdo od ekipe težave, imamo na voljo tudi psihološko pomoč. Je pa to zagotovo nekaj, kar se ti za vse življenje vtisne v spomin. Vsako takšno reševanje in odkopavanje, ko smo našli enoletnega nepoškodovanega otroka. Občutek je nepopisen," je za 24UR ZVEČER dejal Bručan.
Vršilec dolžnosti direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin je za STA dejal, da se slovenska ekipa počuti dobro, a so razmere na terenu ekstremno zahtevne. Na območju, kjer pomagajo, praktično 100 kilometrov naokrog ni ničesar in nobene infrastrukture, ni trgovin, vode, elektrike, prebivalci praktično živijo na ulici.
"Dnevno se srečujejo z več popotresnimi sunki, ki še dodatno podirajo objekte, tako da je za vse nas ključno, da jih ohranjamo v dobri motivaciji," je dejal. Ponujeno imajo tudi psihološko pomoč, ker so razmere zelo težke.
Opisal je potek reševanja z reševalnimi psi, ki so nakazali že več deset primerov pod ruševinami ujetih oseb. Vodniki s psi poiščejo lokacijo, ki jo sporočijo domačinom, ti nato raziskujejo naprej, zato da vodniki s psi lahko preiščejo čim večji del terena. "Prihajajo tudi izredne, pač redke, a seveda zelo pomembne pozitivne novice o živih, najdenih, veliko je pa seveda tudi najdenih mrtvih in to na vseh pušča tudi oseben pečat," je dejal za STA.
Po zadnjih podatkih je v potresih v Turčiji in Siriji umrlo že več kot 19.300 ljudi. S tem je skupno število smrtnih žrtev preseglo število mrtvih po potresu v turški regiji Duzce leta 1999, ki je veljal za enega najhujših v zadnjih desetletjih. Po nekaterih ocenah bi lahko bilo pod ruševinami ujetih še več 10.000 ali celo več 100.000 oseb. Upanje, da so živi, pa počasi bledi.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.