Vaja Combined Resolve je med 2. in 29. septembrom potekala v Večnacionalnem centru za ugotavljanje pripravljenosti (Joint Multinational Readiness Centre – JMRC) v nemškem Hohenfelsu. Na njej je sodelovalo okrog 3500 pripadnikov vojsk iz osmih zavezniških in partnerskih držav. Vaje se je tokrat udeležil tankovski vod Slovenske vojske z logistično podporo (skupaj 17 pripadnikov SV), sicer pa tankisti SV na tej vaji redno sodelujejo od leta 2015, so sporočili s Slovenske vojske.
Poveljnik 45. centra goseničnih bojnih vozil major Jure Ferbežar udeležbo na tovrstnih usposabljanjih ocenjuje kot "neprecenljivo izkušnjo, ki pripadnikom omogoča urjenje v pogojih delovanja, ki so najbližje realni bojni situaciji, saj tako kompleksnega in zahtevnega vadišča v Sloveniji ni".
Te vaje sicer potekajo že leta pred tem, kot pa nam pravijo tisti, ki so že sodelovali na njih, imajo enote Slovenske vojske pomembno nalogo in vlogo, saj veljajo za bolje izurjene in nevarne nasprotnike. Tank M-84 je bil sicer jugoslovanske izdelave, gre pa za posodobitev sovjetskega tanka T-72 in tehta več kot 40 ton, poganja pa ga motor s 780 konjskimi močmi. Kljub zastarelosti ima po manjši posodobitvi v devetdesetih letih spodobne optične naprave in manevrirnost.
Kot o vaji še pravi poročnik Miran Kunstelj: "Smo OPFOR (nasprotujoča sila). Ponujamo lastne taktike, na podlagi katerih nas lahko preizkusijo BLUEFOR (Modre sile) - naši nasprotniki. In tudi mi tako lahko preizkusimo njih. Torej prinesete svojo taktiko, svojo opremo, poskusite na terenu, poskusite v resničnem okolju in dejansko je to naš prispevek k vaji."
M-84 sicer po sposobnosti prekaša tanke prejšnje izdelave, T-55 in T-62. V prvi Zalivski vojni so v bojnih operacijah sodelovali tudi kuvajtski M-84, ki jih je izvozila Jugoslavija, pričevanja so, da so se odlično izkazali. Sodelovanje je sicer bilo omejeno, saj je bil preveč podoben tankom T-72, ki so jih imeli Iračani, zato so se bali, da bi jih lahko letala in druge enote napadle po nesreči.
Izboljšane variante tanka M-84 po mobilnosti prekašajo tudi starejše variante ruskih tankov T-90, s katerim si delijo številne lastnosti. Ravno zato Nato pri vajah uporablja za "Natove" sile tanke, ki so bolj zahodne izdelave, za OPFOR (opposition forces) pa uporabljajo tanke, ki so nastali na podlagi sovjetske doktrine, kot je tudi M-84 in so najverjetnejši nasprotniki v hipotetični vojni.
Iz Slovenske vojske še sporočajo, da s tovrstnim usposabljanjem SV ohranjajo nivo usposobljenosti oklepnih enot v vseh vremenskih in terenskih razmerah, zaradi delovanja v mednarodnem okolju pa primerljivost in delovanje s standardi Nata: "Vaje so odličen pokazatelj usposobljenosti in pripravljenosti. Poveljujočim omogočajo izmenjavo izkušenj na vseh ravneh poveljevanja in vodenja, voznikom urjenje obvladovanja tanka na različnih terenskih podlagah, namerilcem pa trening opazovanja, sledenja ter streljanja na stoječe in premikajoče se tarče."
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.