Bolj ko se bliža junijsko glasovanje v Generalni skupščini Združenih narodov, več slovenskih državnih obiskov v Afriki spremljamo.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je začela tridnevni uradni obisk v Etiopiji, kjer se je med drugim srečala z zunanjim ministrom Demekejem Mekonenom Hasenom in ministrom za trgovino Gebremeskelom Chalo. Ob tem je izrazila zadovoljstvo, ker Slovenija odpira veleposlaništvo v tej skoraj 120-milijonski državi.
To je prvi obisk na ravni zunanjih ministrov in pomemben korak pri krepitvi dvostranskih odnosov med Slovenijo in Etiopijo, tudi v luči skorajšnjega odprtja slovenskega veleposlaništva v Adis Abebi, so zapisali v sporočilu za javnost ministrstva za zunanje in evropske zadeve.
Kot je spomnila ministrica, je Etiopija pomembno politično središče in sedež Afriške unije. Po navedbah zunanjega ministrstva je glavni namen njenega obiska krepitev odnosov med državama. Po pričakovanjih bo sicer v ospredju iskanje podpore za kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN v letih 2024 in 2025.
Ministrica je tako vsem sogovornikom predstavila kandidaturo Slovenije za nestalno članico, pa tudi mednarodno konferenco Dan Afrike, ki bo 20. in 21. aprila v Sloveniji, ter diplomatsko konferenco za sprejetje Konvencije o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu najhujših mednarodnih kaznivih dejanj, ki jo bo Slovenija gostila v maju.
"Želim si, da bi državi okrepili dvostransko sodelovanje, kar je tudi eden od razlogov za odprtje slovenskega veleposlaništva v Adis Abebi. Poleg tega ima Etiopija pomembno vlogo pri zagotavljanju stabilnosti v regiji," je v pogovoru z Mekonnenom Hassenom poudarila ministrica.
Govorila sta tudi o sodelovanju držav v okviru multilateralnih forumov in o aktualnih mednarodnih vprašanjih, tudi o slovenskih projektih humanitarne pomoči. Med področji sodelovanja sta poudarila še umetno inteligenco, tehnologijo, turizem, izmenjavo študentov in farmacevtsko industrijo.
Na srečanju z ministrom za trgovino Challo pa je Fajonova govorila o priložnostih za okrepitev trgovinskega sodelovanja. Strinjala sta se, da lahko državi okrepita trgovinske odnose, predvsem na področju čebelarstva. Slovenija lahko Etiopiji, kjer je šest milijonov čebel, ponudi čebelarsko znanje in tehnologijo, so dodali na slovenskem zunanjem ministrstvu.
'Te poti mi dišijo sebično'
"Te poti v Afriko mi dišijo hinavsko, sebično, neiskreno. Samo da prejmemo podporo za Varnostni svet, potem bodo Afričani spet šli v pozabo. Glede na naš odnos do vojne v Ukrajini, ko delamo vse za njeno nadaljevanje, ne vem, če si to mesto zaslužimo?!" Tako ostro do politike aktualne oblasti pa medtem mirovnik in nekdanji član parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Aurelio Juri.
Fajonova pa odgovarja: "Prav nasprotno. V Sloveniji aprila gostimo tradicionalno 12. konferenco mednarodno. Dnevi Afrike. Naše ministrstvo se tudi s prenovljeno zunanjepolitično strategijo obrača tudi k drugim partnerjem v svetu. Afrika je celina, ki je zelo pomembna. Ponuja številne priložnosti."
Kaj pa priložnost in efekt predsednice državnega zbora? Z Mladike sicer neuradno in previdno računajo, da je predsednica državnega zbora iz Afrike prinesla dva glasova za OZN. Njene besede in dejanja pa, da so bolj kot za državo lahko usodni za notranjepolitično podobo podpredsednice Gibanja Svoboda.
KOMENTARJI (303)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.