Hrvaška je za pomoč ob potresu zaprosila prek mehanizma EU na področju civilne zaščite. Slovenija se je na zaprosilo odzvala in je Hrvaški že posredovala pomoč v obliki bivalnih zabojnikov z razsvetljavo in ogrevanjem, zložljivih postelj, spalnih vreč, napihljivih šotorov in električnih grelcev, so navedli v upravi za zaščito in reševanje.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je na novinarski konferenci danes posredoval prošnjo hrvaške civilne zaščite, naj se zbiranje pomoči trenutno zadrži ter se pomaga kasneje, saj bo odpravljanje posledic in s tem potreba po pomoči še dolgotrajen proces. Zaradi poškodovanosti objektov namreč nimajo možnosti ustvarjanja zalog, zato je bolje, da se pomoč za zdaj zadrži.
Tudi pri hrvaškem Rdečem križu, pri katerem je potrebe glede materialne pomoči preveril Rdeči križ Slovenije, pravijo, da materialne pomoči v obliki hrane, vode, oblačil in podobnega trenutno ne potrebujejo. Poleg tega bi problem predstavljala sprejem takšne pomoči in skladiščenje, saj so skladiščne in logistične zmogljivosti porušene. Zato je trenutno najučinkovitejša pomoč zbiranje denarnih sredstev, so dodali na upravi za zaščito in reševanje. Zbiranje denarne pomoči poteka izključno prek humanitarnih organizacij, ki so v ta namen že objavile številke računov, so dodali. Prav tako za zdaj nista potrebni pomoč oseb in pomoč v tehniki (na primer gradbeni stroji), zato na upravi za zaščito in reševanje svetujejo, da društva in posamezniki ne odhajajo na območje potresa.
Iz slovenske Karitas pa sporočajo, da so danes Hrvaški Karitas nakazali zbranih 110.400 evrov. Od tega je bilo 31.300 evrov zbranih s SMS-sporočili KARITAS5 na 1919 in 79.100 evrov z neposrednimi nakazili. Sredstva bodo sodelavci Hrvaške Karitas uporabili za nujno pomoč najbolj prizadetim gospodinjstvom v Petrinji ter še posebej v krajih v okolici, kot je Glina, kjer je večina hiš porušenih, hudo poškodovanih ali nevarnih za bivanje. Prav v okoliških vaseh, ki niso v središču pozornosti, prostovoljci Hrvaške Karitas skrbijo za oskrbo s hrano in drugimi nujnimi življenjskimi pripomočki. Na terenu tudi zbirajo potrebe po pomoči. Največ sredstev bo potrebnih za obnovo domov in gospodarskih poslopij, so zapisali v sporočilu za javnost.
Sredstva za prizadete zbira tudi Unicef Slovenija. Sklad ZN za otroke bo z donacijami zagotovil higienske potrebščine in zaščitno opremo, psihosocialno pomoč otrokom in staršem, podporo vrtcem in šolam, podporo zdravstvenim ustanovam in socialnim službam.
Otroci na Hrvaškem nujno potrebujejo našo pomoč. Prispevate lahko:
- S poslanim SMS sporočilom UNICEF5 na 1919 in darujete 5 € za pomoč otrokom.
S poslanim SMS-om dajem privolitev UNICEF-u Slovenija, da mojo telefonsko številko zbira, hrani in obdeluje za namene svoje humanitarne dejavnosti, kot je opisano v pogojih na spletni strani www.unicef.si/sms-pogoji.
- - Preko spletne strani: https://starsiotroksveta.si/potres/
Iz srca HVALA!
Od 4. 1. 2020 Slovenska Karitas v trgovinah Mercator zbira tudi hrano, ki ne potrebuje hlajenja, in higienske pripomočke za pomoč prizadetim ob potresu.
Prizadetim po potresu na Hrvaškem pomagajo tudi slovenski rotarijci. Kot so sporočili iz društva Rotary Slovenija, so zbrali prvih 10.000 evrov, ki jih bodo danes poslali kriznemu štabu hrvaških rotarijcev.
V zbiranje pomoči po potresu na Hrvaškem se je vključilo tudi Združenje občin Slovenije (ZOS). V sredo je podalo pobudo vsem občinam v državi, naj po svojih močeh pomagajo prizadetim v potresu. Vodstvo združenja bo v ponedeljek odločalo o donaciji v višini 10.000, ki jih bo ZOS nakazal eni od najbolj prizadetih občin na Hrvaškem, so danes sporočili iz združenja.
KOMENTARJI (318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.