"Ste videli, kaj Slovenec počne v zalivu?" To je bilo vprašanje, ki so ga jezni prebivalci hrvaškega otoka lani postavili koordinatorju Iniciative za ustavitev črnih gradenj na Lošinju. Odgovor na vprašanje pa: ne. Zato se je, kot poroča Morski.hr, odločil, da se na lastne oči prepriča, kaj se dogaja v zalivu Studenac. "Ko sem videl razsežnost opustošenja, sem bil zaprepaden," prizna Petar Banić iz iniciative.
Prebivalci Lošinja so luški kapitaniji v Reki že podali anonimno prijavo, prav tako pa tudi inšpekcijskim službam, a odgovora niso prejeli. Trije so pristopili tudi do Slovenca, ki ima v zalivu hišo. Ki jim je na vprašanje, kaj počne, dejal, da zgolj ureja plažo, da bo ta lepša. "Krajani so ga spraševali, zakaj to počne in kdo ga je pooblastil. Prav tako so ga vprašali, ali bi si kaj takšnega dovolil početi tudi v Sloveniji," je portalu zaupal Banić.
Prebivalci Svetega Jakova pa ob tem poudarjajo, da je bil na dnu zaliva, ki je danes zasut s prodnato plažo, izvir pitne vode, ob njem pa poseben ekosistem s trstičjem, dvoživkami in želvami. "Uničiti ta ekosistem zgolj zato, ker se je en aroganten Slovenec odločil, da ga moti kvakanje žab in neurejeno rastlinje ... To ni njegova last, to je del zaščitenega priobalnega območja Republike Hrvaške. V končni fazi gre celo za kaznivo dejanje," je zgrožen koordinator iniciative.
Njegova Iniciativa se je tako odločila, da bo, ker želijo prijavitelji ostati anonimni, prebivalce zastopala v komunikaciji z oblastmi. A po prijavi so se postopki ustavili. "Postalo je jasno, da ne želijo ukrepati glede tega, zaradi česar smo dopis poslali tudi na parlamentarni odbor za prostorsko urejanje in gradnjo ter na odbor za pomorstvo. Nato pa me je poklicala pristojna inšpektorica in mi dejala, da sem resnično vztrajen, da jo kličejo z vseh koncev in da bo morala zdaj resnično rešiti zadevo," pove koordinator iniciative.
In kako je težavo rešila? Po besedah Banića je inšpektorica ugotovila, da nimajo nobene neposredne priče in da zato ne morejo ugotoviti, kdo je opustošil zaliv. Obtoženi Slovenec pa da jim je dejal, da je zgolj čistil obalo. "Z bagrom in tovornjaki?!" je ob odgovoru zgrožen prijavitelj.
A kasneje so po odločitvi ministrstva v luški kapitaniji Mali Lošinj izvedli tudi sestanek z eno od prič, ki se je izpostavila, in dotičnim Slovencem. "Priča je Slovenca obtožila, da ji je ob soočenju na plaži dejal, da z gradbenimi deli ureja plažo ter da je investitor projekta sam. A Slovenec se je branil, da je sicer resnično plačal za delo bagra in tovornjakov, ki so očistili mulj, a da se je še isti večer vrnil v svojo državo ter da ne ve, kdo je v zalivu nasul več ton kamenja," pove Banić.
V iniciativi so se tako po besedah njenega koordinatorja, zaradi uničenja in vseh laži odločili, da oblastem prijavijo Slovenčevo hišo v zalivu in vse betonirane površine okoli nje. "Vse se namreč nahajajo na priobalnem zemljišču, ki je v lasti mesta oz. Republike Hrvaške. Do sedaj se ni zgodilo še nič." Morje je sicer od takrat naredilo svoje ter odneslo melišča, poroča portal. Ostali so le tisti največji kamni.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.