Napadalca, domnevno 71-letnega pisatelja in podpornika stranke Napredna Slovaška Juraja Cintulo, so po poročanju televizije TA3 pridržali. Za zdaj njegovi nagibi še niso znani. Atentat se je zgodil po seji vlade pred Domom kulture v mestu Handlova, 150 kilometrov od prestolnice Bratislava. Policija je zdaj prizorišče zaprla.
71-letni napadalec iz kraja Levice je orožje, ki je bilo uporabljeno v napadu na premierja, posedoval zakonito. Pojavili so se videoposnetki vklenjenega Cintule na policijski postaji, ki pravi, da je napad izvršil zato, ker se ne strinja s politiko aktualne vlade in "njenim uničevanjem javne televizije".
Po poročanju markiza.sk so odjeknili štirje streli, ko je Fico stopil med množico. TA3 poroča, da naj bi bil ranjen v trebuh in roko. Varnostniki so nato Fica dvignili, naložili v avtomobil in odpeljali. Po poročanju tnovniy.sk so ga s helikopterjem prepeljali v bolnišnico v Banski Bistrici, saj bi sicer pot do Bratislave zaradi nujnosti intervencije trajala predolgo. Iz kabineta slovaškega predsednika vlade so popoldne sporočili, da je Fico v kritičnem stanju. Ob prihodu v bolnišnico je bil sicer pri zavesti.
Zvečer je slovaški podpredsednik vlade Tomaš Taraba je za BBC povedal, da verjame, da bo Fico preživel in da ni več v smrti nevarnosti.
Osebje bolnišnice, v kateri se zdravi Fico, je moralo predati mobilne telefone, da bi preprečili uhajanje informacij v javnost, poroča Sky News. Prav tako velja embargo na objavljanje kakršnih koli informacij o stanju predsednika vlade.
Predsednica Zuzana Caputova je obsodila "brutalen in neusmiljen" napad na premierja. "Šokirana sem," je dejala. "Robertu Ficu želim veliko moči v tem kritičnem trenutku in hitro okrevanje po napadu." Potrdila je, da so atentatorja prijeli.
Podpredsednik parlamenta Luboš Blaha je prekinil sejo parlamenta, ki je potekala v tistem času, je poročala slovaška tiskovna agencija TASR.
Napad na Fica je obsodila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Takšna nasilna dejanja nimajo prostora v naši družbi in spodkopavajo demokracijo, naše najdragocenejše skupno dobro. Moje misli so pri premierju Ficu in njegovi družini," je zapisala na omrežju X.
Slovaški opozicijski stranki, Napredna Slovaška in Svoboda in Solidarnost, sta odpovedali protest proti kontroverznemu zakonu, s katerim želi Fico temeljito prenoviti javno radiotelevizijo, to pa naj bi po mnenju opozicije zagotovilo vladi popoln nadzor. "Absolutno in ostro obsojamo nasilje in današnje streljanje na premierja Roberta Fica," je dejal voditelj Napredne Slovaške Mihal Simečka. "Hkrati pozivamo vse politike, naj se vzdržijo vsakršnih izrazov in korakov, ki bi lahko prispevali k nadaljnjemu povečevanju napetosti."
Fico se je sicer po lanskih septembrskih volitvah skupaj s svojo levo stranko Smer vrnil na oblast. Kampanjo je gradil okoli zaustavitve dobave orožja Ukrajini in dosega mirovnega dogovora med sprtima stranema. V zadnjih tednih so proti njegovi vladavini potekali protesti. Njegovi kritiki so mu očitali, da bo Slovaška pod Ficovim vodstvom opustila prozahodno usmeritev države in sledila smeri Madžarske pod premierjem Viktorjem Orbanom.
Fico je politični veteran. Na čelu vlade je bil že med letoma 2006 in 2010 ter med letoma 2012 in 2018. V začetku aktualnega mandata je januarja ustavil vojaško pomoč Ukrajini, aprila pa je vlada potrdila predlog zakona, ki predvideva razpustitev javne radiotelevizije RTVS in njeno preoblikovanje v novo medijsko institucijo.