"Danes je dan demokracije," pa je po poročanju slovaške tiskovne agencije Tasr na volišču dejal slovaški premier Peter Pellegrini. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je moral pred voliščem čakati v dolgi vrsti, saj to po njegovem pomeni, da je za volitve veliko zanimanje. "Želim si, da bi svoje mnenje izrazile vse slovaške regije in da bi bila volilna udeležba enaka po vsej državi, od vzhoda do zahoda," je dodal.
Slovaki lahko svoj glas oddajo danes od 7. do 22. ure.
Volitve bodo glede na javnomnenjske raziskave najverjetneje pokazale, da Slovaška še ni prebolela umora Jana Kuciaka pred dvema letoma. Posledice umora in razkritij Kuciaka o vplivu mafije so bile vidne tudi v volilni kampanji. Kaže, da bodo največ koristi od razočaranja Slovakov imeli populisti in skrajneži.
Vstop v parlament v Bratislavi se sicer obeta do 12 strankam, kar pomeni, da bo parlament razdrobljen in bo verjetno težko sestaviti koalicijo, tudi zato, ker so številni zavrnili sodelovanje s stranko Smer. Obenem nihče ne želi sodelovati niti s skrajno desno Ljudsko stranko naša Slovaška (LSNS), ki bi lahko postala druga najmočnejša politična sila v državi.
![Slovaška predsednica na volišču z družino.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2020/28a6abed46_62390597.jpg?v=d41d)
Še največ volje za sodelovanje z LSNS kaže vladajoča Smer Roberta Fica, ki je tik pred volitvami s pomočjo njenih poslancev čez parlament spravila nekaj zadnjih ukrepov, kot je dodatno izplačilo upokojencem. Opozicija je s protestno akcijo sicer skušala blokirati glasovanje o teh ukrepih, češ da bi o njihovih uresničitvah morala odločati prihodnja vlada. Ocenili so, da si Smer s tem le kupuje glasove.
Smer-SD je državo vodila 12 od zadnjih 14 let, in to v času močne gospodarske rasti, ki je pripomogla k okrepitvi javnih financ. Priljubljenost stranki pa je začela padati po umoru Jana Kuciaka in njegove zaročenke pred dvema letoma, ko se je postopoma razkrilo, kako močan vpliv ima mafija v državi in kako razširjena je korupcija. Zaradi afere in množičnih protestov je takrat s položaja premierja odstopil predsednik Smer-SD Fico, na vrhu vlade pa ga je nasledil Peter Pellegrini. Fico sicer ohranja močno vlogo v stranki.
Kljub padcu podpore naj bi ostali socialdemokrati najmočnejša stranka v državi z okoli 17 odstotki glasov. Slabše kaže koalicijskima partnericama Slovaški nacionalni stranki (SNS) in stranki Most-Hid, saj ni jasno, ali jima bo uspelo zbrati potrebnih pet odstotkov podpore za vstop v parlament.
Razočarani Slovaki so našli zatočišče v opozicijskih strankah. Čeprav ankete skrajni LSNS napovedujejo okoli 11-odstotno podporo, strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko na koncu stranka zbrala še večjo podporo, saj si morda ljudje v anketi ne upajo priznati, da jih nameravajo podpreti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.