Novinarka Sveta Manca Turk je obiskala nekdanji stadion, ki so ga ob izbruhu begunske krize spremenili v begunski center. Ta je v precej slabem stanju. Celoten stadion je preplavljen z ležišči in ne ponuja toplega zavetja. "Ljudje nimajo nikakršne zasebnosti, ležijo drug zraven drugega. Mnogi prostovoljci so nam povedali, da sem nameščajo, kot pravijo sami, "umazane Rome"," pripoveduje novinarka.
Naša ekipa je tamkajšnjo vodjo direktorata za zdravje in socialno varnost vprašala, ali ne gre v tem primeru za diskriminacijo. Odvrnil je, da "ukrajinske mamice z otroki nameščajo v bolj tople centre, na stadion pa samo odrasle ljudi, predvsem moške iz Ukrajine". A kot poudarja naša novinarka, v centru ne bivajo le odrasli, ampak je tam tudi ogromno otrok.
Po mnenju strokovnjakov je Moldavija sicer ena od držav, na katero bi Rusija želela imeti še večji vpliv. Ta zelo revna država je že od nekdaj močno ekonomsko odvisna od Rusije, a ima hkrati tudi strateško geografsko pozicijo, ki bi lahko Kremlju odprla nova vrata. Po besedah Mance Turk prebivalci glavnega moldavskega mesta z zaskrbljenostjo gledajo proti Ukrajini in Transnistriji. Ob tem se sprašujejo, ali so naslednja Putinova tarča.
Prebivalci so naši novinarki povedali, da Rusija še krepi svojo prisotnost v Transnistriji, ruskih vojakov naj bi bilo tam vedno več. V Moskvi sicer govorijo o "mirovnih enotah", a Moldavce trenutne razmere bolj spominjajo na vkorakanje ruske vojske v ukrajinski regiji Lugansk in Doneck. Po njihovem mnenju bo tudi v Moldaviji prej ali slej počilo. Veliko napetosti je v državi povzročil tudi beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki je pred dvema tednoma pokazal "bojni zemljevid", na katerem je puščica usmerjena tudi proti Moldaviji.
Razmere v Transnistriji je želela preveriti tudi naša ekipa, a so jim sogovorniki to odsvetovali.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.