Nicolas Maduro je v nagovoru na državni televiziji pokazal ameriška potna lista ter iz njih prebral imena in druge podatke. Kot poročajo ameriški mediji, sta bila omenjena Luke Denman in Airan Berry nekdanja pripadnika ameriških specialnih enot. Maduro je tudi pokazal fotografije ribiških čolnov, s katerimi naj bi se na obalo pripeljali člani skupine, ki je poskušala izvesti državni udar. Venezuelski voditelj je še dejal, da je operacija proti skupini trajala več dni, "zarotniki" pa da so bili opremljeni s sredstvi za komunikacijo, orožjem ter z očali za nočno opazovanje. Ob tem je obtožil Združene države Amerike ter sosednjo Kolumbijo. Obe državi vpletenost v poskus državnega udara zanikata. Oblastem naj bi pri zajetju skupine pomagali lokalni ribiči, trditve venezuelske televizije povzema The New York Times.
Prvi napad naj bi se zgodil v nedeljo v bližini pristaniškega mesta La Guaira, kjer so varnostne sile zajele dva člana skupine, osem pa so jih med poskusom izkrcanja na plaži ubili. Prav v tej akciji naj bi venezuelska vojska zajela omenjena Američana, kar je za Associated Press v ponedeljek potrdil nekdanji pripadnik ameriških specialnih enot Jordan Goudreau, ki je tudi prevzel odgovornost za načrtovanje operacije.
Denman in Berry sta z Gourdeaujem služila v Iraku in Afganistanu, sedaj pa naj bi bila del tajne misije 'Operacija Gideon', s katero naj bi poskušali zajeti venezuelskega predsednika in osvoboditi državo, trdi Gourdeau.
"Poskušal sem stopiti v kontakt z vsemi ljudmi na položajih, ki jih poznam, da bi pomagali zajetima kolegoma, vendar se mi nihče ne oglasi. To je nočna mora," pravi Goudreau, ki trdi, da so poskus zajetja Madura pripravljali več mesecev, za to pa naj ne bi, čeprav so mu obljubljali drugače, dobili niti centa.
Kay Denman, mati enega od zajetih Američanov, je povedala, da sina ni videla že več mesecev, da pa se ji je ta pred tedni oglasil z neznane lokacije. Povedala je, da nikoli ni slišala, da bi njen sin omenjal bodisi Venezuelo bodisi vojaškega tovariša Goudreauja.
Domnevni operativec Goudreau trdi, da je za operacijo Gideon sklenil dogovor s samooklicanim predsednikom Juanom Guaidojem, kar pa slednji zavrača in trdi, da z nedeljskim napadom ni imel nič. Nekdanji pripadnik zelenih baretk tudi pravi, da Guaido ni izpolnil obljub, vendar se je nato kljub vsemu sam odločil izvesti operacijo s 60 borci in dvema ameriškima vojnima veteranoma.
Zataknilo naj bi se že pred izkrcanjem, saj je po Gourdeaujevem pričevanju venezuelska mornarica odkrila premike v njenih teritorialnih vodah. Borcem na čolnih je tudi začelo primanjkovati goriva.
Venezuelska državna televizija je sicer objavila tudi nekaj posnetkov z zajetimi zarotniki. Med njimi je tudi nekdanji pripadnik nacionalne garde Antionio Sequea, ki je že pred letom dni sodeloval s skupino vojakov, ki se je uprla Maduru. Skupno naj bi aretirali 114 ljudi, v operaciji pa naj bi skupno sodelovalo preko 200 oseb.
AP je sicer že v petek razkril, da naj bi Goudreau sodeloval z upokojenim venezuelskim generalom pri novačenju dezerterjev. Operacijo naj bi pripravljali v oporišču, ki se nahaja v sosednji Kolumbiji.
Venezuela se sicer že dlje časa nahaja v hudi gospodarski in politični krizi. Oslabljeno delovanje javne infrastrukture je ponekod celo povzročilo prekinitev oskrbe s pitno vodo, elektriko in zdravili, več kot pet milijonov prebivalcev pa je emigriralo iz države. Kljub temu pa se je Nicolas Maduro zaenkrat obdržal na oblasti, čeprav ZDA proti njemu vodijo ostro kampanjo, zaradi domnevne vpletenosti v trgovanje z drogami pa so ponudili tudi 14 milijonov evrov nagrade za njegovo aretacijo.
Venezuela in ZDA so sicer že lani prekinile diplomatske stike, zato ameriško veleposlaništvo v Caracasu ne vrši poslov, v State Departmentu pa se na pisanje AP v ponedeljek niso želeli odzvati.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.