Več istrskih ribičev je potrdilo srečanje hrvaške kmetijske ministrice Marije Vučković, ministra za zunanje in evropske zadeve Gordana Grlića Radmana in ducata izbranih lokalnih ribičev. Glede na izvedbo sestanka v eni izmed umaških restavracij bi moral ta ostati tajen. Kot poroča več hrvaških medijev, ministrstvi o sestanku nista objavili nobenega javnega sporočila, nekateri udeleženci, ki so izvedbo sestanka sicer potrdili, pa o njem ne želijo razkriti nobene podrobnosti.
A infromacije vseeno kapljajo v javnost. Tema sestanka naj bi bila namreč med drugim tudi pomorska meja v Piranskem zalivu. Po poročanju nekaterih naj bi se namreč pojavila ideja, da bi slovenskim ribičem omogočili ribolov bližje hrvaški obali, hrvaškim ribičem pa bližje slovenski. Slovenski ribiči bi lahko tako ribe lovili vse do Umaga, hrvaški ribiči pa bi imeli dovoljenje za ribolov do Kopra, ob tem pa bi jim bile odpisane tudi kazni "za ribolov na hrvaškem ozemlju", ki so jih več let prejemali od slovenske policije. A ti sklepi se zdijo marsikateremu ribiču sporni.
Kot poroča hrvaški Glas Istre, je bilo na sestanku le okoli deset ribičev, drugi pa za sestanek sploh niso vedeli. Proti "škandaloznemu dogovoru" pa naj bi bil po besedah enega izmed lokalnih ribičev, Branka Stipaničića, le en ribič. Nekateri so medtem prepričani, da s tem Slovenija pogojuje vstop v schengensko območje.
Na hrvaškem kmetijskem ministrstvu medtem pojasnjujejo, da so želeli najti način, kako ustaviti nadaljnje kaznovanje ribičev in začeti pogovor o številnih drugih temah, ki jih zanimajo. A številne ob tem moti, da je bilo srečanje tajno. "Zakaj se vse dogaja pod mizo? Zakaj ni bilo srečanje javno? Na njem je bilo le deset ali enajst ribičev," je kritičen Stipaničić. Ne glede na to, kaj je obudilo pogovore o ribolovu na meji, bi morali biti ti javni, so jasni umaški ribiči.
Desetletni spori v Piranskem zalivu so v zadnjih letih dosegli nov vrh z globami za ribiče iz obeh držav zaradi ribolova na spornih območjih. Tako slovenski kot hrvaški ribiči dnevno prejemajo visoke kazni, a jih številni ne plačujejo, temveč jih le posredujejo ministrstvu za notranje zadeve.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.