O identiteti lastnika superjahte bo zdaj odločalo ameriško sodišče. ZDA trdijo, da je pravi lastnik jahte Sulejman Kerimov, ki so ga Američani leta 2018 sankcionirali zaradi domnevnega pranja denarja, po ruski invaziji na Ukrajino pa je bil deležen novih sankcij zaradi tesnih vezi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Kerimov je obogatel z vlaganjem v ruskega proizvajalca zlata Polyus, revija Forbes pa je njegovo premoženje ocenila na 14,5 milijarde dolarjev (13,7 milijarde evrov).
Predstavniki jahte so medtem na sodišču zagotavljali, da za lastništvom plovila stoji nekdanji direktor ruskega naftnega in plinskega podjetja Rosneft Eduard Khudainatov.
Kot pri mnogih superjahtah je sicer dejansko lastništvo težko ugotoviti, na papirju pa je plovilo registrirano na Kajmanskih otokih in je v lasti podjetja Millemarin Investments Ltd. Njihovi odvetniki na sodišču trdijo, da je podjetje zakoniti lastnik plovila, dejanski lastnik pa je Khudainatov. Toda Američani so na drugi strani prepričani, da je lastnik Kerimov.
Primer je pomemben, saj Ameriko zanima, ali se Khudainatov predstavlja kot lastnik druge, še bolj dragocene megajahte. Gre za 700 milijonov dolarjev (okoli 655 milijonov evrov) vredno Šeherezado, ki je bila s svojimi šestimi nadstropji in dvema helidromoma po invaziji na Ukrajino zasežena v Toskani.
Khudainatov naj bi si jahto lastil prek drugega podjetja, vendar tega ni nikoli potrdil, zato bo njeno pravno lastništvo še težje ugotoviti kot Amadejino. Italijanska policija preiskuje nekatere trditve, da bi lahko plovilo pripadalo celo Vladimirju Putinu, ki je tako kot Kerimov na črnem seznamu Evrope in ZDA.
Za vzdrževanje Amadea med privezom potrebna 24-članska posadka in milijon evrov na mesec
Amadea je bila sicer na zahtevo ameriških oblasti zasežena med potovanjem v južnem Pacifiku, zadnjih nekaj tednov pa je tako preživela zasidrana v pristanišču Lautoka na Fidžiju. Izgradnja ruske superjahte je stala 325 milijonov dolarjev (okoli 303 milijone evrov), njeno vzdrževanje letno stane še dodatne milijone. Že samo ko je Amadea privezana v pristanišču, zanjo skrbi 24-članska posadka mornarjev in inženirjev.
Kapitan jahte je dejal, da bi Amadea brez ustrezne nege, sistema za nadzor temperature in vlažnosti, ki se ga običajno uporablja za ohranjanje dragocenih umetnin, hitro propadla, posledično pa je ne bi mogli prodati. Stroške vzdrževanja v suhem okolju je ocenil na 1,1 milijona dolarjev (okoli 1,02 milijona evrov) na mesec. "Zelo, zelo omejeno število ljudi si lahko privošči vzdrževanje ladje, kaj šele njeno kupnino," je pojasnil.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.