Poznavalci razmer in viri iz naftne industrije so za ameriško televizijo ocenili, da ta 'flota v senci' obsega približno 600 tankerjev oz. 10 odstotkov celotnega števila velikih transportnih ladij na svetu. To število pa se iz dneva v dan povečuje. Kdo je njihov lastnik in kdo z njimi upravlja, ostaja zagonetka.
Po uveljavitvi embarga na uvoz ruske surove nafte in naftnih derivatov so se številni zahodni lastniki transportnih ladij umaknili iz poslov z Rusijo. A kot ugotavlja CNN, so se pojavili novi, 'obskurni' izvajalci, ki imajo fiktivna podjetja v Dubaju in Hong Kongu. Nekateri so kupovali ladje od Evropejcev, medtem ko so drugi kupovali stare ladje in jih ponovno usposobili za plovbo.
Ta flota je pridobila na pomenu, medtem ko se Moskva poskuša izogniti sodelovanju z zahodnimi podjetji, kupci na Kitajskem in v Indiji pa izrivajo tiste v Evropi, ki jim je zdaj prepovedano kupovati rusko nafto in rafinirane proizvode, kot je dizel. Pošiljanje bolj oddaljenim strankam sicer zahteva dodatne ladje in prevoznike, ki so se pripravljeni soočiti z zapleti in pravnimi tveganji, zlasti po tem, ko so države G7 uvedle omejitve cen ruske nafte.
Rusija je sicer po 24. februarju 2022 z naskokom najbolj sankcionirana država na svetu. Pred invazijo je bilo proti Rusiji v veljavi 2754 ukrepov, z začetkom vojne pa je bilo sprejeti še dodatnih 11.327. Sledijo Iran, Sirija, Severna Koreja, Belorusija, Mjanmar in Venezuela.
Širitev flote v senci naznanja dramatične spremembe, ki jih je povzročila ruska invazija na Ukrajino. CNN piše, da je Rusiji uspelo spremeniti stare in uveljavljene načine trgovanja in razdeliti svetovni energetski sistem na dva dela. "Obstaja flota, ki ne posluje z Rusijo, obstaja pa tudi flota, ki skoraj izključno posluje z Rusijo. Z obema stranema sodeluje le nekaj prevoznikov," je dejal Richrad Matthews iz podjetja EA Gibson.
Medtem ko je Evropa strumno na poti k energetski neodvisnosti od Rusije, pa so jo nadomestile azijske države. Kitajska je v letu 2022 povečala uvoz ruske nafte na 1,9 sodčka dnevno, kar je 19-odstotna rast v primerjavi z letom 2021. Indija je v tem absolutni prvak, saj je povečala uvoz ruske nafte za kar 800 odstotkov oz. na 900.000 sodčkov dnevno, kažejo podatki Mednarodne agencije za energijo. Ruski izvoz nafte v Indijo in na Kitajsko se je močno povečal v januarju, ko so v veljavo stopile sankcije EU. Prav tako se je povečal uvoz ruske nafte v Turčijo.
Flota v senci je torej začela delovati, ker Rusija sama nima na voljo dovolj tankerjev. Matthew Wright, višji transportni analitik pri Kplerju, razvršča ladje, ki prevažajo rusko surovo nafto, v dve kategoriji: "sive ladje" in "mračne ladje". "Sive ladje so bile po invaziji prodane – večinoma podjetjem na Bližnjem vzhodu in v Aziji, ki prej niso bila dejavna na trgu tankerjev. Po drugi strani pa so "mračne ladje" v uporabi izkušenih trgovcev z iransko in venezuelsko nafto, ki imajo izkušnje z izogibanjem zahodnih sankcij. Te ladje pogosto prikrivajo svoje aktivnosti z izklapljanjem svojih AIS transpoderjev za identifikacijo in lokacijo plovil."
Kljub uvedbi zahodnih sankcij ne obstajajo pravila, ki bi zahodnim tankerjem preprečevala prevoz nafte za kupce iz Kitajske in Indije, dokler ti upoštevajo pravila cenovne kapice. Tankerji v lastni evropskih podjetij so v januarju po podatkih Kplerja tako pretovorili okrog 36 odstotkov ruskega izvoza.
"Mračna flota, ki je prevažala venezuelsko in iransko nafto, se je povečala, kar smo tudi pričakovali," je dejal Janiv Shah, višji analitik v svetovalnem podjetju Rystad Energy. Rusija po nekaterih ocenah sedaj zaradi raztegnjenih dobavnih poti v bolj oddaljene države potrebuje štirikrat večje prevozne kapacitete.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.