Več sto ljudi je davi prisluhnilo začetku dvodnevne konference v enem od bruseljskih hotelov. Kmalu po njenem začetku so se začele širiti govorice, da naj bi dogodek prekinila policija, organizatorji pa so nato za kratek čas spustili rolete in skušali policistom preprečiti vstop v dvorano.
Bruseljska policija je sporočila, da je v skladu z odredbo župana okrožja Saint-Josse Emirja Kira organizatorje obvestila o prepovedi dogodka in pri tem opozorila na možnost neredov v mestu. Župan pa je na Facebooku pojasnil, da je prepoved izdal, da bi zagotovil javno varnost. Dodal je, da skrajna desnica v mestu ni dobrodošla.
Dve drugi prizorišči v Bruslju, vključno s poznanim hotelom Sofitel v bližini institucij EU, sta v zadnjih dneh zavrnili organizacijo konference, kar je že pred tem sprožilo dvome o tem, ali bo dogodek lahko potekal po prvotnih načrtih. Župan soseske Etterbeek, Vincent de Wolf, je hotel Sofitel nekaj ur pred načrtovanim dogodkom na prizorišču obvestil o govornikih in naravi srečanja, kar je v zadnjem trenutku sprožilo odločitev o prekinitvi pogodbe, poroča Euronews. Po napovedih organizatorjev naj bi se dogodka udeležilo okoli 600 obiskovalcev.
Farage in Bravermanova nadaljevala govor kljub prihodu policije
Med glavnimi govorci na dvodnevni konferenci bi sicer med drugim morali biti madžarski premier Viktor Orban, nekdanji britanski evroposlanec Nigel Farage, ki je imel ključno vlogo pri popularizaciji brexita, in nekdanja britanska notranja ministrica Suella Braverman.
Govora Faragea in Bravermanove sta se sicer kljub prihodu policistov nadaljevala.
"Vedel sem, da v Bruslju ne bom dobrodošel," je dejal Farage. Frank Füredi iz desničarskega think tanka MCC, ki je soorganiziral konferenco, je pojasnil, da je bil eden od razlogov za prekinitev dogodka shod proti konferenci, ki naj bi v mestu potekal popoldne, policija pa ne bi mogla v zadostni meri zaščititi svobode govora.
Odzval se je britanski premier Rishi Sunak, ki je prek svojega tiskovnega predstavnika sporočil, da "odločno podpira in zagovarja svobodo govora, ki bi po njegovem mnenju morala biti temelj vsake demokracije". Nekdanji poljski premier iz vrst konservativcev Mateusz Morawiecki pa je dejal, da je "bil tovrstni cenzuri nazadnje priča v času komunizma".
Viktor Orban je na družbenih medijih zapisal, da so ga nazadnje želeli utišati tako, ko so ga preganjali komunisti. S podobno primerjavo se je na X odzval tudi predsednik SDS Janez Janša.
Predstavnik MCC Anthony Gilland je medtem napovedal, da bodo odločitev župana izpodbijali na sodišču, poroča bruseljski spletni portal Politico.
Organizatorji so sicer od petka zvečer iskali prostor za izvedbo konference, potem ko so jih zavrnili v bruseljski dvorani Concert Noble in v hotelu Sofitel. Po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa pa napovedujejo, da se bo konferenca v sredo nadaljevala.
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.