45-letna Giorgia Meloni, vodja italijanske politične stranke Bratje Italije (Fratelli d'Itali) po podatkih javnomnenjskih anket trenutno vodi za 25 odstotkov. Skupaj s svojima desnima zaveznikoma Silviom Berlusconijem in bivšim notranjim ministrom Matteom Salvinijem iz italijanske stranke Lega bodo zelo verjetno zmagali na septembrskih volitvah.
Melonijeva je odraščala v delavski soseski Garbatella, na jugu Rima, ki tradicionalno velja za območje zagovornikov levice. "Ni prava predstavnica tega območja" pove domačinka soseske Garbatella. Njeno mamo Luciano pa skrbi razplet septembrskih volitev. "Sem izrazita proti-fašistka. Če bo Melonijeva zmagala na volitvah, bi to znalo biti zelo grdo obdobje," pravi.
45-letna kandidatka sicer ostro zavrača fašistične oznake. Na nedavnem govoru je dejala, da je "ideologijo poslala v zgodovino".
Pa vendar analitiki ostajajo skeptični - že njena stranka Bratje Italije ima svoje korenine v Italijanskem socialnem gibanju (MSI), ki je vzniknilo prav iz pepela Mussolinijevega fašizma, poroča BBC. Tudi stranka Bratje Italije je obdržala logotip trobojnega plamena, ki ga povezujejo s plemenom, ki gori na Mussolinijevi grobnici.
"Giorgia Meloni ne želi zavreči simbola, saj se ne more ločiti od svoje mladostniške identitete" je dejal Gianluca Passarelli, profesor političnih ved na univerzi v Rimu. "Njena stranka ni fašistična. Fašizem pomeni pridobiti moč in uničiti sistem. Ona tega niti ne želi niti ne more storiti. A vseeno je treba priznati, da je njena stranka povezana z neofašističnem gibanjem," je dodal.
Politična pot Giorgie Meloni
Mladost trenutne kandidatke za predsednico vlade je nedvomno zaznamovala skrajna desnica. Nekateri politični analitiki so mnenja, da je na "desničarsko pot" Melonijeve vplival že odhod njenega očeta, ki je imel izrazito leve poglede in je Melonijevo pri štirih letih pustil samo z materjo.
Pri 15. letih se je Melonijeva pridružila skupini Mlada fronta (Youth Front) – mladostniškemu "oddelku" neofašističnega gibanja MSI, kasneje pa postala predsednica študentskega razdelka stranke Nacionalno zavezništvo– ki je nastala ravno iz MSI-ja. Leta 2008 je Melonijeva postala prva italijanska ministrica, na mesto jo je imenoval Silvio Berlusconi.
Leta 2012 je ustvarila svojo stranko, s katero je na zadnjih italijanskih volitvah leta 2018 prejela le 4 odstotke glasov. Do danes je močno povečala svoj politični vpliv.
Na enem izmed nedavnih shodov je dejala "Da naravni družini in ne LGBT lobijem." Pozvala je tudi k pomorski blokadi Libije, saj želi zaustaviti vstop migrantskih čolnov. Ker ima Melonijeva skrajne poglede, v javnosti sproža burne odzive.
"Melonijeva ne predstavlja nevarnosti demokraciji, ampak nevarnost Evropski uniji," je dejal Passarelli, ki sicer meni, da je Melonijeva enaka nacionalističnim voditeljem v Franciji in na Madžarskem. "Na isti strani je kot Le Pen ali pa Viktor Orban. Želi Evropo narodov, kar pomeni, da bi bili vsi praktično sami. Italija bi lahko postala Putinov trojanski konj, s katerim bi ruski predsednik spodkopal solidarnost v Evropi. To pa bi mu omogočilo še nadaljnje slabljenje Evrope" meni predavatelj političnih znanosti.
Njeni zavezniki pa so prepričani, da bi zmaga 45-letnice pomenila radikalen politični preobrat, ki ga Italija močno potrebuje.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.