Tujina

Škotska in Španija sprejeli novo zakonodajo o pravicah transspolnih oseb

Madrid/Edinburg, 22. 12. 2022 16.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Transspolne osebe bodo lahko od 16. leta na osebnih dokumentih spremenile spol, za to pa ne bodo potrebovale zdravniškega potrdila, pač pa bo dovolj že izjava. Takšne spremembe zakonodaje so sprejeli v španskem in škotskem parlamentu. A sprejemanje nove zakonodaje je v obeh državah spremljala tudi burna polemika.

Španski poslanci so danes potrdili predlog zakona o pravicah transspolnih oseb, ki je povzročil razkol znotraj levo usmerjene koalicije. Ko oziroma če bo dokončno sprejet, bo Španija postala ena redkih držav, kjer je za spremembo spola na osebni izkaznici dovolj že preprosta izjava brez dodatnih zdravniških potrdil.

Za spremembe je danes glasovalo 188 španskih poslancev, 150 jih je bilo proti, sedem pa se je glasovanja vzdržalo. Predlog zakona mora zdaj potrditi še zgornji dom parlamenta, senat. Če mu bo pritrdil v obstoječi obliki, bo stopil v veljavo v nekaj tednih.

Španija je sprejela zakonodajo o transspolnih osebah.
Španija je sprejela zakonodajo o transspolnih osebah. FOTO: AP

Zakon za resnično enakopravnost transspolnih oseb in zagotavljanje pravic LGBTQ bi ob morebitnem sprejetju transspolnim osebam od 16. leta naprej omogočal, da za spremembo spola na osebni izkaznici zaprosijo na podlagi preproste izjave. Če prosilec po treh mesecih potrdi, da še vedno želi spremeniti spol, je njegova prošnja odobrena.

Pod določenimi pogoji bi za spremembo spola na dokumentih po novem z dovoljenjem staršev in sodišča lahko zaprosili tudi 12-letniki. Obenem bi nov zakon odpravil zahtevo po zdravniškem poročilu, ki potrjuje disforijo spola, kot tudi zahtevo po dokazilu o hormonskem zdravljenju. Prepovedal bi tudi t. i. konverzijske terapije in bolje preprečil diskriminacijo oseb LGBTQ na delovnem mestu.

Gre za enega vodilnih projektov španske ministrice za enakost Irene Montero, ki pripada stranki Podemos, bolj levi stranki koalicije pod vodstvom levosredinskih socialistov.

Podporniki zakona o transspolnih osebah pred španskim parlamentom
Podporniki zakona o transspolnih osebah pred španskim parlamentom FOTO: AP

Predlog zakona, ki mu v celoti nasprotuje španska desnica, pa ni povzročil le sporov znotraj koalicije, temveč tudi razkol v sami socialistični stranki premierja Pedra Sancheza in celo v španskem feminističnem gibanju.

"Ko se spolna identiteta uveljavlja nad biološkim spolom, se mi to ne zdi korak naprej v progresivni smeri, ampak prej korak nazaj," je v enem od intervjujev pred meseci opozorila prejšnja ministrica za enakost in ena najglasnejših nasprotnic predloga zakona, socialistka Carmen Calvo.

Nekatere feministične organizacije se medtem bojijo, da bo zakon dopuščal zlorabe in povzročil znatno zmanjšanje pravic žensk, s tem ko bo moškim, ki se identificirajo kot ženske, omogočal tekmovanje v ženskem športu (...), vstop v zavetišča za žrtve družinskega nasilja ali dostop do ženskih zaporov.

Škotski parlament potrdil podoben zakon

Po dveh dneh dolge in mučne razprave v škotskem parlamentu, so tamkajšnji poslanci danes sprejeli kontroverzno reformo zakonodaje o prepoznavanju spola. Ta med drugim določa, da bo odslej najnižja starost, pri kateri lahko posamezniki zaprosijo za potrdilo o spremembi spola, 16 let in ne več 18, kot je veljalo doslej. 

Podporniki zakonodaje o transspolnih osebah na Škotskem
Podporniki zakonodaje o transspolnih osebah na Škotskem FOTO: AP

Za spremembo spola v dokumentih pa transspolna oseba ne bo več potrebovala zdravniškega potrdila o disforiji spola. Poleg tega so iz dveh let na tri mesece skrajšali tudi čas, ko mora transspolna oseba pred uradno spremembo spola živeti v želenem spolu. Pri 16- in17-letnikih bo ta doba šest mesecev (in ne tri kot za ostale). 

Zakon je bil sprejet ob podpori številnih poslancev iz strank SNP, zelenih, laburistov in liberalnih demokratov.

Sprejemanje zakonodaje so spremljali številni protesti – tako tistih, ki nasprotujejo spremembam zakonodaje kot tudi tistih, ki zakon podpirajo. Mnogi so izrazili izjemno ogorčenje, ko so zavrnili amandma, ki bi spremembo spola otežil spolnim prestopnikom.  

Nasprotnik in podpornica zakona o transspolnih osebah na Škotskem
Nasprotnik in podpornica zakona o transspolnih osebah na Škotskem FOTO: AP

Sicer pa so podobno kot v Španiji tudi na Škotskem nasprotniki zakona izražali zaskrbljenost glede varnosti žensk in deklic, saj da nova zakonodaja ne naslavlja zaščite ženskih pravic v prostorih, ki so namenjeni izključno ženskam. Posebni poročevalec ZN o nasilju nad ženskami in dekleti je dejal, da bi lahko reforma nasilnim moškim omogočila zlorabo sistema. Vendar pa je škotska vlada poudarila, da ta sprememba ne bo vplivala na zakonodajo, ki dovoljuje, da transspolne osebe izločijo iz prostorov, ki so namenjeni izključno ženskam, kot so denimo garderobe in zavetišča. 

Škotska je edina dežela Združenega kraljestva, ki ima na področju transspolnih oseb zdaj drugačno zakonodajo. 

Podoben sistem je sicer kot prva v Evropi že leta 2014 uvedla Danska.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fižol
23. 12. 2022 08.06
+5
Moski ne more biti zenska
1818
22. 12. 2022 19.45
-3
Potrebno je dovoliti ljudem, da so to kar hočejo in želijo biti. Kako naj drugi ve kako se jaz počutim? Zakaj nebi drugim dovolili, da so to kar si želijo biti. Večino vas tu ki ste proti ste religiozni opranci, brez kančka ljubezni. Mar vaz Jezus, Buda, Alah to uči? Ljubi bljižnjega kakor samega sebe. Ne sodi in ne obsojaj!
ShaSh
22. 12. 2022 19.57
+3
Včasih je bolj biti tudi nosorog, da ne razumeš kaj ljudje govorijo...
Fižol
23. 12. 2022 08.05
+4
Nisem religiozen opranec ampak samo ne nasprotujem biologiji
22. 12. 2022 19.06
+3
Houdre
22. 12. 2022 18.43
+8
Jst bom od marca naprej veverica…če glih koga zanima
setisfekšn
22. 12. 2022 18.15
+5
Geji so dokazano v 95 % poročeni moški in moški v ženski zvezi in pustite samske moške s temi svinjarijami pri miru!!
dannyer
22. 12. 2022 19.02
+3
ni res ne zavaji in laži. ti so manjšina in ne večina halo
devlon
22. 12. 2022 17.59
+11
Kolk je tega zdaj, a ne.. verjetno zaradi plastike v vodi
User2385910
22. 12. 2022 18.59
+5
Se bojim daje to bolj zaradi “plastike” v “blatu” 🤣