Da ZDA zaradi lastnih interesov izzivajo konfrontacijo blokov, je prepričan kitajski obrambni minister Li Šangfu. Provokacij jih je po poročanju CNN obtožil le nekaj ur po skorajšnjem trčenju kitajske in ameriške vojaške ladje in le dan po tem, ko je ameriški obrambni minister Lloyd Austin na varnostnem vrhu v Singapurju dejal, da bi bila vojna za Tajvan uničujoča ter da bi na svetovno gospodarstvo lahko vplivala "na načine, ki si jih sploh ne moremo zamisliti".
ZDA so sicer Kitajsko obtožile, da je njihova vojaška ladja zarezala pred ameriško ladjo, ki je v Tajvanski ožini sodelovala v skupni vaji s kanadsko mornarico. Ameriška vojaška ladja je morala, da bi se izognila trku, upočasniti svojo plovbo.
Po navedbah ZDA se je kitajska ladja ameriški USS Chung-Hoon približala na 137 metrov. "Chung-Hoon je ohranil smer, da bi se izognili trčenju, pa so upočasnili na 10 vozlov," so dejali Američani. "Kitajska ladja je ravnala na nevaren način in kršila pomorska pravila varne plovbe v mednarodnih vodah," so zapisali.
Šangfu je po svojem govoru odgovarjal tudi na novinarska vprašanja, tudi o incidentu, ki se je pripetil v Tajvanski ožini. Dejal je, da kaos v regiji v resnici ustvarja prisotnost ameriške mornarice v ožini. "Tu so zaradi provokacij," je dejal. Ob tem je opozoril še, da bi vsak hujši spopad med ZDA in Kitajsko pomenil "neznosno katastrofo za svet". "Če si ZDA in druge tuje sile ne želijo konfrontacije, ne bi smele pošiljati svojih vojaških sredstev blizu Kitajske," je dodal.
"Zakaj so se vsi ti incidenti zgodili na območjih v bližini Kitajske in ne na območjih v bližini drugih držav?" je še vprašal.
Kdo je provokator?
Incident je sicer na posnela posadka kanadskega časnika Global News, ki je bila na krovu fregate HMCS Montreal, ki je potovala z ladjo Chung-Hoon. Poveljnik Montreala, stotnik Paul Mountford, je akcijo kitajske ladje označil za "neprofesionalno". Visoki ameriški obrambni uradnik pa je dejal: "Dejanja govorijo glasneje od besed."
Tiskovni predstavnik poveljstva Kitajske ljudske armade je pozneje dejal, da so kitajske sile "situacijo obravnavale na podlagi zakonov in predpisov." "Nekatere države v Tajvanski ožini namerno povzročajo težave in tveganja, zlonamerno spodkopavajo regionalni mir in stabilnost ter pošiljajo napačne signale silam za 'neodvisnost Tajvana'," je dejal višji polkovnik armade Ši Ji.
To je sicer že drugi incident v dveh tednih, da je kitajsko vojaško osebje izvajalo agresivne manevre v bližini ameriškega vojaškega osebja blizu meje s Kitajsko. Ameriška vojska je sporočila, da je kitajsko lovsko letalo že prejšnji teden med prestrezanjem ameriškega vohunskega letala v mednarodnem zračnem prostoru nad Južnokitajskim morjem izvedlo "nepotreben in agresiven manever".
Ameriški obrambni minister je Peking pozval, naj sprejme ukrepe za obvladovanje svojih ciljev. Dejal je, da je bil sobotni incident med ameriškimi in kitajskimi rušilci izjemno nevaren, in dodal: "Mislim, da se lahko zgodijo nesreče, zaradi katerih bi lahko stvari ušle izpod nadzora."
Oglasil se je tudi Tajvan, ki je za provokatorja označil Peking in ne Washingtona.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.