Hrvaški minister za gradnjo in prostorsko planiranje Predrag Štromar je v oddaji Dobro jutro na HTV prvič predstavil oceno stroškov, ki jih je povzročil potres v Zagrebu in okolici. Oceno so pripravili strokovnjaki fakultete za gradbeništvo v sodelovanju s strokovnjaki drugih evropskih fakultet. Pripravili so pet ocen in med njimi izbrali tisto, ki se jim je zdela najbolj realna. Ta ocenjuje, da je škoda, ki je nastala v potresu, 42 milijard kun oziroma okoli 5 milijard evrov, je dejal minister Štromar.
Gre za neverjetno visoko oceno oziroma veliko škodo. Za primerjavo, skoraj pet milijard je Slovenija vložila v sanacijo bank, prav tako je to polovica vrednosti proračuna Slovenije.
Prav tako je pojasnil, kaj vse so v tem mesecu že pripravili za obnovo uničenih stanovanjskih stavb in drugih objektov, pa tudi, kdaj bo pripravljen zakon, s katerim bodo poskrbeli za financiranje in obnovo. Z njegovim sprejemanjem se zelo mudi, opozarja minister in dodaja, da bodo s sprejetjem tega zakona lahko zgradili nove domove za prebivalce, ki ne morejo več živeti v svojih domovih. To bo začasna nastanitev, za obdobje nekaj let, dokler se ne obnovijo njihove zgradbe v središču mesta, nato pa bodo ti domovi namenjeni študentom.
Večino sredstev za obnovo bodo poskušali pridobiti od Evropske komisije, Svetovne banke, prav tako načrtujejo donatorsko konferenco. Del pa bodo seveda morali pokriti iz državnih rezerv.
Hiše, ki so tako zelo poškodovane, da obnova ni možna, bodo porušili in izgradili nove, ostale pa bodo poskušali v čim krajšem obdobju obnoviti.
Več potresnih sunkov je Zagreb streslo zgodaj zjutraj 22. marca. Najmočnejši sunek je imel magnitudo 5,5. V mesecu, ki je sledil, so na območju Zagreba zaznali več kot tisoč manjših potresov, od tega jih je bilo več kot 140 z magnitudo nad 1,3.
Potres je samo v Zgrebu poškodoval več kot 26.000 objektov, med katerimi so jih približno 1900 označili za neuporabne oziroma začasno neuporabne. Škodo zaradi potresa so prijavili lastniki nekaj manj kot 10.000 družinskih hiš.
V potresu je bila poškodovana tudi zagrebška katedrala. Med drugim se je porušil vrh južnega zvonika, ki je poškodoval streho zagrebške nadškofije. Tudi vrh severnega zvonika se je med potresom premaknil za približno 15 centimetrov in je grozil, da se bo zrušil ob morebitnem novem močnejšem potresnem sunku.
V petek, 17. aprila, so po večdnevnih pripravah odstranili vrh enega od zvonikov. Pripadniki hrvaške vojske so na severnem stolpu podtaknili eksploziv na približno 92 metrih višine za odstranitev 13,5-metrskega in 30 ton težkega vrha. Tega so po eksploziji z žerjavom prenesli na tla.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.