V preiskavi je BBC pet mesecev spremljal 30 TikTok profilov, ki so v živo oddajali iz sirskih begunskih centrov in izdelal računalniški program, s katerim je pridobil informacije, ki so pokazali, da gledalci vsakemu računu pogosto darujejo digitalna darila v vrednosti do 1030 evrov na uro.
Družine so ob tem povedale, da so prejel le majhen del tega zneska.
Sodelovali tudi "posredniki TikToka"
V begunskih centrih na severozahodu Sirije je BBC ugotovil, da so ta trend spodbujali tako imenovani "posredniki TikToka", ki so družinam priskrbeli telefone in opremo za prenos v živo.
Eden od posrednikov je tudi Hamid Al-Alwa. Za BBC je povedal, da pomaga upravljati spletne račune družin, vendar se vrednost daril, poslanih beguncem, močno zmanjša, ko prispejo na njegov račun, poroča Insider.

"Če v dar dobimo leva, je ta vreden 515 evrov," je dejal Hamid. Govori o animiranem levu, ki se prikaže na zaslonu pametnega telefona, ko je dostavljena velika donacija. Izpostavi pa, da "ko prispe do menjalnice v Al Dani, je njegova vrednost le 160 evrov".
Uporabniki lahko darila, namenjena osebam, ki v živo snemajo posnetke, pošiljajo z virtualnimi kovanci. Ta darila se v skladu s pravilniki družbe TikTok o virtualnih predmetih uporabijo za "ocenjevanje ali izražanje hvaležnosti za element uporabniške vsebine, ki ga je naložil ali pretočil drug uporabnik". Darila se nato na računu pretvorijo v diamante, ki jih je mogoče zamenjati za denar. Ni jasno, koliko TikTok prejme od provizije, saj številke nočejo razkriti, trdijo pa, da precej manj kot 70 odstotkov.
Hamid je dejal, da mu pomagajo "agencije v živo" na Kitajskem, ki neposredno sodelujejo s TikTokom. Izpostavi, da jim pomagajo, če imajo težave z aplikacijo, na primer, če se račun zaklene, ga odklenejo. "Damo jim ime strani, profilno sliko in oni odprejo račun," je še dodal.
Takšne agencije imajo sedeže po vsem svetu in s TikTokom sklepajo pogodbe, da ustvarjalcem vsebin pomagajo ustvarjati zanimivejše prenose v živo.
TikTok jim plačuje provizijo glede na trajanje prenosov in vrednost prejetih daril, so agencije povedale za BBC.
Poudarek na trajanju pomeni, da TikTokerji, med katerimi so tudi otroci v sirskih taboriščih, prenose v živo snemajo po več ur naenkrat.
Marwa Fatafta iz organizacije za digitalne pravice Access Now pravi, da so ti prenosi v nasprotju z lastnimi politikami družbe TikTok za "preprečevanje škode, ogrožanja ali izkoriščanja" mladoletnikov na platformi.
Od 109 evrov prejel le 19,6 evra
Da bi preizkusil sistem za obdarovanje TikToka, je BBC prosil enega od svojih novinarjev, naj v živo prenaša s svojega računa TikTok v Siriji. BBC je prek sistema TikTok za darovanje v živo na novinarjev račun podaril 109 evrov donacije, novinar pa je dobil le 19,6 evra.
BBC je pridobil izjavo platforme TikTok, ki se je glasila: "Informacije in obtožbe, ki nam jih je posredoval BBC, nas globoko skrbijo, zato smo nemudoma in strogo ukrepali." Platforma ob tem ni želela razkriti, koliko sredstev pridobi od daril za prenose v živo.
Insider je na TikToku odkril vsaj pet videoposnetkov beguncev, ki prosijo za pomoč. Vseh pet videoposnetkov je bilo živih prenosov. V enem videoposnetku je bilo mogoče videti skupino beguncev, zbranih okoli starejšega moškega, od katerih je eden večkrat zakričal: "Pomagajte mi, potrebujem pomoč."
V drugem videoposnetku lahko vidimo moškega in tri otroke, ki se zahvaljujejo gledalcem za darila.

"Diamanti temeljijo na darilih, ki jih prejme ponudnik vsebine, po menjalnem razmerju, ki ga občasno določimo po lastni presoji," je zapisano na spletni strani TikToka.
Tiskovni predstavnik družbe TikTok je v odzivu za Insider zapisal, da je družba odstranila račune, ki so kršili smernice skupnosti in prosili za donacije. "Tovrstna vsebina na naši platformi ni dovoljena," je še dodal.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.