11-milijonsko mesto Vuhan pa medtem postaja mesto duhov. Oblasti so ga trenutno odrezale od preostalega sveta, saj praktično nihče ne sme zapustiti mesta, prav tako ne vanj vstopiti. Fotografije namreč prikazujejo praktično prazne ulice, saj so oblasti zaradi nadzora gibanja zaustavile tudi promet. Dovoljenje za prevoz imajo le vozila s posebnim dovoljenjem.
Prav tako so v mestu zaprte številne trgovine in restavracije. Nekateri poročajo, da je v trgovinah zmanjkalo življenjskih potrebščin, a oblasti trdijo, da je hrane v mestu dovolj ter da ni razloga za paniko.
Po navedbah kitajskih oblasti so do zdaj zaznali 1975 primerov okužbe z novim virusom. Hkrati so kitajske regionalne oblasti sprejele dodatne omejitve glede potovanj.
Kitajska provinca Šandong je tako prekinila avtobusne povezave z drugimi mesti in provincami. Enak ukrep je uvedla tudi metropola Šijan v osrednji Kitajski. Že v soboto so podobne ukrepe sprejeli v kitajskem glavnem mestu Peking.
V mestu Šantov na jugu države so sprva danes sporočili, da bodo uvedli delno zaporo mesta, nato so to preklicali in sporočili, da vozilom in ljudem ne bodo omejili vstopa v mesto s 5,6 milijona prebivalci. Od ponedeljka dalje bodo prepovedali tudi potovanja v tujino za kitajske turistične skupine.
Kitajski znanstveniki izolirali virus
Kitajski znanstveniki so sporočili, da so uspešno izolirali sev novega koronavirusa, kar je ključni korak pri izdelavi protivirusnega cepiva. Novi virus je na Kitajskem zahteval 56 smrtnih žrtev, skoraj 2000 ljudi je okuženih.
Novico je sporočil direktor inštituta za nadzor nad virusnimi boleznimi Ši Venbo. V provinci Guangdong na jugu države so medtem vse prebivalce pozvali, naj v boju proti širjenju virusa zunaj doma nosijo zaščitne maske.
Direktor kitajske komisije za javno zdravje Ma Šiavej je medtem danes v Pekingu sporočil, da je inkubacijska doba novega koronavirusa večinoma približno deset dni, širijo pa ga lahko tudi ljudje, pri katerih še ni vidnih simptomov obolenja. Najkrajša doba, ki so jo zabeležili, je sicer samo nekaj dni, najdaljša pa 14 dni. Ljudje so v tem času že kužni, tudi če ne kažejo nobenih bolezenskih znakov. Prav to naj bi bila razlika med novo različico koronavirusa s povzročiteljem sarsa, ki je med letoma 2002 in 2003 sprožil pandemijo. Takrat se je po svetu okužilo približno 8000 ljudi, umrlo jih je 774. Direktor Kitajskega centra za nadzor in preprečevanje bolezni Gao Fu je glede primerjave med novim virusom in sarsom sicer dejal, da novi virus "ni tako močan" kot sars.
Predhodna raziskava v reviji Lancet je že pred tem navajala, da se lahko virus prenese na osebe, tudi če ni bolezenskih znakov prehladnega obolenja. Znanstveniki so se pri tem sklicevali na družino iz kitajskega mesta Šenžen. Dva člana družine sta v Vuhanu imela stik z obolelim sorodnikom v bolnišnici. Na koncu so virus odkrili pri šestih članih družine, od tega tudi pri osebi, ki nikoli ni bila v Vuhanu. Eden od okuženih otrok je bil brez bolezenskih znakov.
Širjenje virusa: sum okužbe na Dunaju
Virus se je iz Kitajske razširil tudi že na nekaj drugih držav sveta, med drugim v ZDA, Francijo in Avstralijo. O prvem primeru suma danes poročajo z avstrijske prestolnice Dunaj. Gre za stevardeso, ki je na Dunaju od 24. januarja in je pred nekaj dnevi pripotovala iz Vuhana. Trenutno je v izolaciji na eni od dunajskih bolnišnic. Dokončni izsledki preiskav naj bi bili znani v 48 urah. Po navedbah iz bolnišnice počuti "subjektivno in objektivno" dobro. Ali je dejansko okužena z novim virusom, naj bi pokazali dodatni testi.
Zaradi primera prvega suma okužbe z novim koronavirusom iz Kitajske je avstrijsko notranje ministrstvo za ponedeljek sklicalo krizni štab, na katerem naj bi avstrijska ministra za notranje zadeve in za zdravje, Karl Nehammer in Rudolf Anschober, uskladila nadaljnje ukrepe.
Hrvaški portal index.hr poroča, da je v soboto na Hrvaško prispel avtobus s kitajskimi turisti iz Vuhana. Turisti so pristali na letališču v Milanu, kjer so opravili zdravniški pregled in nihče od njih ni imel simptomov bolezni. Na hrvaškem mejnem prehodu Bregana so dobili navodila, kaj morajo storiti, če opazijo bolezenske znake. Voznik avtobusa je dobil telefonsko številko epidemiologa, ki ga mora obvestiti, če pri katerem od potnikov opazi bolezenske znake.
WHO Evropa: Vsaka država mora biti pripravljena na novi koronavirus
Po prvih potrjenih primerih okužbe z novim koronavirusom iz Kitajske v Evropi je evropska izpostava Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pozvala k skupnemu ukrepanju. Posamezne države je pozvala, naj bodo pripravljene na novi koronavirus.
"V času negotovosti o nastanku in vedenju virusa je toliko bolj odločilno, da države, organizacije in mednarodna skupnost enotno ukrepajo. K temu sodi tudi, da so tako na lokalni kot nacionalni ravni pripravljeni izslediti okužene osebe in jih testirati na okužbo," so sporočili iz WHO Evropa.
Slovenci na Kitajskem: stanje je resno
Iz Kitajske so se nam oglasili tudi nekateri Slovenci, ki so tam na službenih poteh. Cristian, ki je v Čengduju, je povedal, da je večina restavracij in barov zaprtih zaradi varnosti. "Vsak dan prejmem varnostne informacije v hotelu, v katerem bivam. Vse izhode zapisujejo, prav tako mojo telesno temperaturo. Verjemite mi, stanje je alarmantno," je povedal.
Tudi mesto Šudžov, ki ima osem milijonov prebivalcev, je kot mesto duhov, pravi Jaka in dodaja, da je stanje tam zelo resno.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.