"Imam čudovito stanovanje, čudovito ženo ... Tu imam vse, kar potrebujem," je za francosko tiskovno agencijo AFP še povedal diplomirani komunikolog iz Sirije, ki danes v Nemčiji deluje kot novinar, videoproducent in fotograf, poleg sirskega pa ima tudi nemško državljanstvo.
Anas Modamani je leta 2015 kot 18-letnik pobegnil iz Sirije na vrhuncu begunske krize, kmalu po prihodu v Nemčijo pa je postal eden njenih simbolov, ko je fotografija, na kateri dela selfi z nasmejano kanclerko Angelo Merkel, obkrožila svet.
Modamani zdaj živi v Berlinu z ukrajinsko zaročenko, ki je v Nemčijo prišla nekaj mesecev pred rusko invazijo na Ukrajino februarja 2022. Tudi kot par predstavljata svojevrsten simbol: Ukrajinci in Sirci namreč sestavljajo dve najštevilčnejši begunski skupnosti v Nemčiji.
Številni Sirci po padcu režima predsednika Asada, ki so ga minuli konec tedna strmoglavili islamistični uporniki pod vodstvom skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), že razmišljajo o vrnitvi v domovino. Nekateri pa so si po pobegu iz države v tujini ustvarili novo življenje in ne želijo oditi.
"Res je, da je vojne konec, vendar razmere v Siriji niso varne in videti bomo morali, kako se bodo stvari razvijale. Skrbi me za moje prijatelje, ki v nasprotju z mano nimajo nemškega potnega lista," je dejal Modamani.
Več držav članic EU – vključno z Nemčijo – se je namreč kmalu po padcu Asadovega režima odločilo za začasno prekinitev postopkov obravnave prošenj za azil sirskih beguncev, slišati pa je bilo tudi pobude za vračanje Sircev v domovino in celo pozive k deportacijam.
Predstavniki ZN in EU so sicer v sredo opozorili, da razmere v Siriji trenutno še ne omogočajo prostovoljnega, varnega in dostojnega vračanja v državo, in da nobenega prosilca za azil ne bi smeli na silo vrniti v državo izvora. O posledicah padca Asadovega režima za notranjo varnost EU in področje migracij danes razpravljajo notranji ministri držav članic, dogajanje v Siriji pa bo tudi ena od osrednjih tem zasedanja zunanjih ministrov naslednji ponedeljek.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.