Odgovorni urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg je v ponedeljek razkril, da je bil sredi marca vključen v skupino na aplikaciji Signal, v kateri so bili med drugimi podpredsednik ZDA JD Vance, obrambni minister Pete Hegseth, državni sekretar Marco Rubio, direktorica obveščevalnih dejavnosti Tulsi Gabbard in drugi.
Novinarja naj bi ga v skupino 18 oseb vključil svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz, za katerega je Goldberg na televiziji MSNBC zatrdil, da ga osebno ne pozna in da niti ne ve, zakaj je bil vključen v skupino, v kateri so predstavniki Trumpove vlade podrobno razpravljali o načrtih za napad na jemenske hutijevce.

Odgovornost za incident je prevzel Michael Waltz in priznal, da je organiziral skupino in da za vključitev novinarja v omenjeno skupino ni kriv noben od drugih uslužbencev. "Prevzemam polno odgovornost. Sam sem ustanovil skupino," je Waltz povedal v oddaji na Fox News in dodal, da je njegova naloga, da je vso delovanje usklajeno. Waltza sicer že od izbruha afere Trump vztrajno brani.
"Če bi bilo vse odvisno od mene, bi vsi skupaj sedeli v sobi"
Trump je v torkovih izjavah v Beli hiši skušal zmanjšati težo dogodka, po njegovih informacijah v skupini niso delili zaupnih informacij, aplikacijo Signal pa da uporabljajo številni zaposleni v vladi in medijih. Trump sicer vztrajno brani Waltza, za katerega ne vidi potrebe, da bi se moral za karkoli opravičevati. Je pa Trump nakazal, da v prihodnje Signala za komuniciranje morda ne bodo več uporabljali.
"Če bi bilo vse odvisno od mene, bi vsi skupaj sedeli v sobi," je o svojih preferencah glede komuniciranja dejal Trump. "Soba bi imela trdne svinčene stene, svinčen strop in svinčena tla. Ampak veste, ne morete vedno imeti tega."
Kakšne informacije so delili v skupini?
Trumpova ekipa je sicer po razkritju zatrjevala, da v skupini niso delili nobenih občutljivih informacij. Direktor Cie John Ratcliffe je nato pojasnjeval, da je bila aplikacija Signal že naložena na njegov računalnik in da je bila aplikacije pred tem že odobrena za namene komuniciranja v službene namene. Na vprašanje, ali je bilo primerno, da so prek aplikacije delili podrobne vojaške načrte, se ni opredelil, poroča NBC News.

Tudi Tulsi Gabbard, direktorica obveščevalnih dejavnosti, je vztrajala, da v skupini nikoli niso delili nobenih zaupnih ali obveščevalnih podatkov, čeprav je novinar že pred tem povedal, da je prebral natančne informacije o paketih orožja, ciljih in času izvedbe napadov. Informacij sicer z javnostjo ni delil, saj bi lahko škodovale nacionalni varnosti.
Medtem se nadaljuje pregledovanje dokazov, kako je možno, da je bila v skupino ameriškega političnega vrha dodana tudi "nenamerna številka". Preverili naj bi tudi, ali je Signal dovolj varen za komuniciranje na najvišji ravni.
Gabbardova sicer ni želela odgovoriti na vprašanje, ali je uporabljala svoj osebni ali službeni telefon. O incidentu je bil v ponedeljek zvečer obveščen tudi direktor FBI Kash Patel, ki pa ni povedali, ali bo sprožil tudi preiskavo dogodka.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.