Spomnimo, da je konec maja iz termoelektrarne v mestu Norilsk izteklo več kot 21.000 kubičnih metrov goriva, saj se je začela potapljati podporna struktura rezervoarja. Podporni stebri namreč stojijo na permafrostu, ki pa se zaradi nadpovprečno visokih temperatur tali. V visokih temperaturah hitro narašča tudi število sibirskih vešč, gozdni požari pa so goreli na več tisoč hektarjih.
Ruska mesta na skrajnem severu merijo neobičajno visoke temperature: v Nižniji Peši so se temperature 9. junija povzpele do 30 stopinj Celzija, v Katangi, kjer se v tem letnem času dnevne temperature gibljejo okoli ničle, pa se je temperatura 22. maja dvignila do 22 stopinj. Nasploh je bila maja letos v Sibiriji povprečna temperatura za 10 stopinj višja od običajne, piše Guardian.
Martin Stendel z danskega meteorološkega inštituta je za Guardian dejal, da bi se tako neobičajne temperature na severozahodu Sibirije, brez globalnega segrevanja, ki ga povzroča človek, zgodile enkrat na 100.000 let.
"Gre za skrb vzbujajoč znak, a ni bil zgolj maj neobičajno topel v Sibiriji. Celotno zimo in pomlad so zaznavali obdobja temperatur, ki so višje od običajnih," pa pravi Freja Vamborg iz programa EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus. "Čeprav se segreva celotni planet, se to ne odvija enakomerno. Zahodna Sibirija izstopa kot regija, kjer se kažejo večje temperaturne razlike. Temperaturne anomalije tako niso povsem nepričakovane. Neobičajno je, kako dolgo vztrajajo temperature, višje od običajnih."
Marina Makarova, glavna meteorologinja z ruske vremenske službe Rosgidromet, pa ob tem dodaja, da je bila letošnja zima na območju Sibirije najtoplejša v 130 letih , odkar so začeli meritve. Decembra pa je ruski predsednik Vladimir Putin opozoril, da je stanje resno: "Nekatera naša mesta so zgrajena na permafrostu. Če se začne taliti, si lahko predstavljate, kakšne bodo posledice."
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.