Ši naj bi o tem govoril že aprila lani med srečanjem s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, potem pa naj bi na to opozoril še domače uradnike, poroča FT. Šijeve obtožbe se nato v kakšni uradni izjavi niso pojavile.
ZDA so sicer desetletja sprejemale negotov status Tajvana - in čeprav so se postavile za njegovo najtrdnejšo zaveznico, niso želele izrecno povedati, ali bi priskočile na pomoč Tajvanu, če bi Kitajska napadla.
Toda zdi se, da se razpoloženje v Washingtonu spreminja, kongres pa bolj "odkrito podpira Tajvan kot še pred nekaj leti," je novembra za Business Insider povedal Graeme Thompson, analitik pri skupini Eurasia. Tudi predsednik Joe Biden je večkrat dejal, da bodo ZDA branile Tajvan.
Kerry Brown z Inštituta Lau China na King's College v Londonu, medtem za BI pravi, da so Šijeve obtožbe znak, da je Kitajska "resnično presenečena" in "šokirana" nad nedavno "agresivnostjo" ZDA.
"ZDA imajo veliko javnih osebnosti, ki govorijo o Tajvanu, kot da je nova Ukrajina, in nekateri celo pravijo, da ga je treba diplomatsko priznati," pravi.
To pa je težava za Kitajsko, dodaja Brown, saj je "to očitno rdeča črta, in če bo prekoračena, bo treba ukrepati".
Med srečanjem aprila je kitajski zunanji minister Wang Yi ameriškemu državnemu sekretarju Antonyju Blinkenu rekel, naj ne prestopi kitajskih "rdečih črt" glede suverenosti, varnosti in razvojnih interesov.
Brown meni, da bi lahko bilo motiv za Šijevo pritožbo upanje, da bodo drugi zahodni zavezniki "lahko pomirili ZDA".
Medtem je admiral Samuel Paparo, najvišji ameriški admiral v Tihem oceanu, za The Washington Post povedal, da bi lahko ZDA napotile na tisoče brezpilotnih letal, če bi Kitajska napadla Tajvan, s tem pa bi pridobili čas, da ameriška vojska priskoči na pomoč Tajvanu.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.