V odgovor na rusko priznanje separatističnih regij Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine je nemški kancler Olaf Scholz danes sporočil, da Nemčija zaradi omejenega ruskega priznanja začasno ustavlja projekt plinovoda Severni tok 2 z Rusijo. Pojasnil je, da je zaprosil za začasno ustavitev postopka za pridobitev dovoljenja za plinovod s strani nemškega regulatorja. Ministrstvo za gospodarstvo je prosil, naj umakne obstoječe poročilo o analizi zanesljivosti oskrbe pri zvezni agenciji za omrežja: "To je administrativni korak, da plinovoda zdaj ni mogoče certificirati," je povedal nemški voditelj in poudaril, da brez tega certifikata Severni tok 2 ne more začeti obratovati.
Putin: Rusija ne bo prekinila dobav plina
Namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko je v odzivu poudaril, da se Moskva ne boji ničesar. Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je tvitnil: "Dobrodošli v novem svetu, v katerem bodo Evropejci kmalu za tisoč kubičnih metrov zemeljskega plina plačevali 2000 evrov". Po navedbah agencije AFP bi to za Nemčijo pomenilo ogromne zneske, saj je leta 2020 uvozila 56,3 milijarde kubičnih metrov ruskega plina oziroma 55 odstotkov vseh potreb.
A ruski predsednik Vladimir Putin je zatrdil, da njegova država kljub napetostim ne bo prekinila dobav plina. "Rusija bo še naprej zagotavljala nemoteno dobavo surovin, vključno z utekočinjenim plinom, na svetovne trge," je dejal na srečanju držav izvoznic plina.
Zatrdil je tudi, da njegov cilj ni obnovitev ruskega cesarstva. "Vedeli smo, da bodo špekulacije, da želi Rusija obnoviti imperij. To nima zvez z realnostjo," je dejal. Po njegovih besedah Moskva priznava novo geopolitično realnost po razpadu Sovjetske zveze ter sodeluje "z vsemi neodvisnimi državami na postsovjetskem prostoru". Vendar je Ukrajina po njegovih besedah izjema, češ da jo "tretje države izkoriščajo za grožnje proti Rusiji".
Medtem so ZDA ustavitev Severnega toka 2 pozdravile. "Predsednik je dal jasno vedeti, da bomo v primeru ruskega vdora v Ukrajino delovali z Nemčijo, da bi zagotovili, da Severni tok 2 ne bo operativen. Ponoči smo imeli neposredne posvete z Nemčijo in pozdravljamo njeno napoved. Danes bomo sprejeli svoje ukrepe," je tvitnila Jen Psaki, tiskovna predstavnica ameriškega predsednika Joeja Bidna.
Tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je pozdravil odločitev Berlina, in sicer kot "moralno, politično in praktično pravilen korak v sedanjih razmerah". "Pravo vodstvo pomeni težke odločitve v težkih časih. Nemška poteza dokazuje prav to," je zapisal na Twitterju.
Plinovod Severni tok 2 pod Baltskim morjem povezuje Rusijo in Nemčijo. Gradnja se je ustavila decembra 2019, ko je švicarska družba Allseas odstopila od gradnje zaradi grožnje ameriških sankcij, leto dni pozneje je nato znova stekla.
Američani so projektu nasprotovali, kar je privedlo do zaostrenih odnosov med ZDA in Nemčijo. Med drugim je Američane skrbelo, da bo Rusija s Severnim tokom 2 lažje zapirala plinovod čez Ukrajino in Poljsko. ZDA in Nemčija sta nato sklenili dogovor glede plinovoda, ameriški predsednik Joe Biden pa je začasno preklical sankcije, uvedene za podjetja, ki so sodelovala pri projektu.
Politični ali ekonomski projekt?
Rusija bi s tem plinovodom zaobšla Ukrajino, preko katere zdaj poteka tranzit plina. V Kijevu so vztrajali, da plinovod ogroža varnost Ukrajine in da ga bo Rusija uporabila za stopnjevanje pritiskov na njihovo državo, zato so že napovedali nadaljnji boj proti "političnemu projektu". Ruski predsednik Vladimir Putin je po končanih gradbenih delih na prvi cevi zatrdil, da gre za povsem ekonomski in komercialni projekt. Oskrba s plinom po Severnem toku 2 je po njegovih besedah z ekonomskega vidika bolj primerna kot tranzit čez več držav. Ker je pot od Rusije do Nemčije čez Baltsko morje krajša od poti prek evropskih držav, kot so Ukrajina, Slovaška in Avstrija, je krajša in cenejša, je še dodal.
Septembra lani so plinovod dokončali, ruski plinski monopolist Gazprom je pričakoval, da bo dobavo plina Nemčiji lahko začel že oktobra, vendar je bil novi plinovod še brez obratovalnega dovoljenja, ker ga je zaradi pravnih razlogov blokiral nemški regulator na področju energetike BNetzA. Zdaj pa je vmes torej posegel še nemški kancler.
KOMENTARJI (482)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.