V zadnjih mesecih nas je Sonce pogosto presenetilo in nam tudi ponoči na nebu pričaralo presunljive prizore barv. Nič drugače ni bilo v noči na ponedeljek, ko je Zemljo zajela Sončeva nevihta. Ta je bila zelo močna, saj se je uvrstila na tretjo stopnjo petstopenjske lestvice geomagnetnih neviht. To se zgodi le okoli 200-krat na 11 let. In to pomeni, da se je čudoviti severni sij pokazal tudi bolj južno kot po navadi.
In medtem, ko je na severu nebo okrasil s tradicionalno modro in zeleno barvo, se je nad Veliko Britanijo, Nemčijo, ZDA in Rusijo obarval v živo rožnato, rumeno in celo zelo redko videno rdečo barvo.
Uporabniki družbenih omrežij so fotografije čudovito razsvetljenega neba tudi delili na družbenih omrežjih. V zgornji dodani objavi so fotografije iz ZDA, kjer geomagnetna nevihta ni bila tako močna kot v Evropi. A obeti kažejo, da Američane v nasprotju z Evropejci še en spektakel čaka danes ponoči.
In zakaj so Aurore Borealis zadnje čase tako pogoste? Kot smo že razložili v prejšnjih prispevkih, največja zvezda našega planeta ravno zaključuje svoj 11-letni cikel. Ob tem tudi menja strani svojega južnega in severnega pola, pri čemer pa se na njenem površju stalno ustvarjajo nevihte. Ob teh se v vesolje spusti ogromna količina ionov. In ko ti zadenejo Zemljino atmosfero, ta zažari. Na severnem polu, kjer je veliko dušika, v zeleno-modrih barvah, tam, kjer je več kisika, pa v rumeno-oranžnih odtenkih.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.