Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je svoji vojski naročil, naj izvede več vaj, da bi izostrili vojno pripravljenost svojih jedrskih sil ob "morebitni agresiji sovražnikov".
Včerajšnja izstrelitev naj bi po poročanju AP simulirala jedrski napad na Južno Korejo. Korejska tiskovna agencija Korean Central News Agency (KCNA) iz Pjongjanga je namreč sporočila, da je bila na raketi, ki je letela približno 800 kilometrov, nameščena maketa jedrske bojne glave. Test je bil po poročanju tiskovne agencije povsem uspešen, naprava pa je eksplodirala, kot je bilo predvideno, 800 metrov nad vodo.
Kim je bil glede na poročanje KCNA zadovoljen s potekom vaj. Pripomnil naj bi, da Severna Koreja ne more odvrniti vojne zgolj na podlagi dejstva, da je država z jedrskim orožjem, temveč da lahko doseže svoje cilje le, če "bo dejansko sposobna izvesti napad na sovražnika".
Vaja naj bi bila "strogo opozorilo" Združenim državam Amerike in Južni Koreji, ki "skušajo sprožiti vojno" proti Severni Koreji, navaja KCNA.
Kim je namreč dejal, da so njegovi sovražniki "vse bolj izraziti v svojih agresivnih potezah", zato se pripravlja na nadaljnji razvoj jedrskih sil in izboljšanje bojne pripravljenosti. Severna Koreja bi torej lahko v prihodnjih tednih ali mesecih še okrepila svoje demonstracije napada, poroča AP.
Da Severna Koreja znatno napreduje na področju tehnologije jedrskega orožja, potrjuje tudi tiskovni predstavnik južnokorejskega obrambnega ministrstva Jeon Ha Gju. Država naj bi trenutno imela več deset jedrskih bojnih glav. Po šestih jedrskih poskusih bi morda Severna Koreja lahko namestila preproste jedrske konice na nekatere starejše sisteme, kot so rakete Scuds ali Rodong.
Do izstrelitve naj bi prišlo v goratem severozahodnem območju v bližini Tongchangrija, kjer je Severna Koreja v preteklih letih že izstreljevala rakete dolgega dosega.
Nedeljska izstrelitev rakete kratkega dosega je bila peta severnokorejska izstrelitev v tem mesecu in tretja, odkar sta ameriška in južnokorejska vojska 13. marca začeli skupne vaje. Sever je do zdaj v letu 2023 v devetih izstrelitvah izstrelil približno 20 raket. Med njimi so bile rakete kratkega dosega, izstreljene s kopnega, manevrirne rakete, izstreljene s podmornice, in dve različni medcelinski balistični raketi, izstreljeni z letališča v bližini Pjongjanga.
Južna Koreja je potrdila, da je Pjongjang s svoje vzhodne obale izstrelil balistično raketo kratkega dosega, ki je padla v odprto morje med Korejskim polotokom in Japonsko. Izstrelitev so v Seulu označili za resno provokacijo, ki krši sankcije Združenih narodov.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.