Oblasti trdijo, da je samo v petek okoli 800.000 študentov in delavcev po vsej državi izrazilo željo, da bi se prijavili ali pa ponovno prijavili v vojsko, da bi se zoperstavili ZDA, poroča CNN.
Severnokorejski državni časopis Rodong Sinmun se je o tem razpisal v soboto, dva dni po tem, ko je Severna Koreja kot odgovor na vojaške vaje ZDA in Južne Koreje izstrelila medcelinsko balistično raketo Hwasong-17 (ICBM).
Severna Koreja je v četrtek medcelinsko balistično raketo izstrelila v morje med Korejskim polotokom in Japonsko, in sicer le nekaj ur, preden je južnokorejski predsednik odletel v Tokio na vrh, na katerem so razpravljali o načinih za boj proti jedrsko oboroženemu Severu. Balistične rakete so namreč v skladu z resolucijami Varnostnega sveta Združenih narodov prepovedane, izstrelitev pa so obsodile vlade v Seulu, Washingtonu in Tokiu.
Južnokorejske in ameriške sile so medtem v ponedeljek začele 11-dnevne skupne vaje, poimenovane "Ščit svobode 23". Z vajami, ki so potekale v največjem obsegu od leta 2017, so se želele zoperstaviti naraščajočim grožnjam Severa. Severnokorejski voditelj Kim Džong Un pa je nato ZDA in Južno Korejo obtožil, da z vojaškimi vajami povečujeta napetosti.
Severna Koreja se na dejanja ZDA, ki jih vidi kot provokacije, pogosto odzove z bojevitimi grožnjami. Leif-Eric Easley, profesor na Univerzi Ewha Womans v Seulu, je za CNN nedavno povedal, da bi lahko Pjongjang kot odgovor na vaje in vrhove "ukazal izstreljevanje raket daljšega dosega, poskusil izstreliti vohunski satelit in morda celo poskušal izvesti jedrski poskus."
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.