"Vaje niso imele nikakršnega vpliva na otoka Baengnyeong in Yeonpyeong, kjer so lokalne oblasti prebivalce pozvale k evakuaciji," so po poročanju severnokorejske tiskovne agencije KCNA dodale oblasti v Pjongjangu.
Topniški izstrelki po navedbah Južne Koreje niso vstopili na južnokorejsko ozemlje, temveč so pristali v varovalnem pasu med državama. Po navedbah načelnika generalštaba južnokorejske vojske incident ni povzročil nobene škode prebivalcem ali vojski, je pa ogrozil mir na Korejskem polotoku in povečuje napetosti.
Južnokorejsko obrambno ministrstvo je opozorilo, da Severna Koreja nosi polno odgovornost za zaostrovanje krize, in pozvalo Pjongjang, naj takoj konča tovrstna dejanja. "Naša vojska pozorno spremlja in nadzoruje razmere v tesnem sodelovanju z Združenimi državami Amerike ter bo sprejela ustrezne ukrepe kot odgovor na severnokorejske provokacije," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Lokalne oblasti na južnokorejskih otokih Jeonpjeong in Baengnjeong v Rumenem morju so po incidentu pozvale civiliste k evakuaciji, kar so označile za preventiven ukrep.
Najnovejši incident se je zgodil nekaj mesecev po tem, ko je Severna Koreja prekinila vojaški sporazum z južno sosedo, katerega namen je bil zmanjšati napetosti. Pjongjang je zatem sporočil, da bo umaknil vse ukrepe, sprejete za preprečevanje vojaških spopadov na vseh področjih, vključno s kopnim, morjem in zrakom, ter na obmejnem območju razporedil močnejše oborožene sile in vojaško opremo novega tipa.
Podoben incident se je zgodil novembra 2010, ko je Severna Koreja proti otoku Jeonpjeong izstrelila 170 topniških izstrelkov, pri čemer so bili ubiti štirje ljudje, od tega dva civilista. To je bil prvi severnokorejski napad na civilno območje po korejski vojni med letoma 1950 in 1953.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.