Južnokorejsko ministrstvo za združitev v Seulu, ki je pristojno za odnose s Pjongjangom, je potrdilo, da je ob 14.49 po lokalnem času pri uradu za zvezo eksplodiralo.
"Severna Koreja je razstrelila skupni zvezni urad," so po poročanju tujih medijev sporočili južnokorejski uradniki.
Njihova poteza tako prihaja le nekaj ur po tem, ko so 'obnovili' svoje grožnje z vojaškimi aktivnostmi, uperjenimi proti Južni Koreji.
Urad v mestu Kaesong, ki je sicer na ozemlju Severne Koreje, sta državi odprli leta 2018 z namenom boljše komunikacije. Otvoritev je sledila pogovorom severnokorejskega voditelja Kim Džong Una z južnokorejskim predsednikom Mun Džae Inom. Prostori urada so bili sicer zaradi pandemije novega koronavirusa od januarja prazni.
Napetosti se že tedne stopnjujejo
Napetosti med stranema so s tem očitno dokončno eskalire, že več tednov pa so bili odnosi na kritični točki, nasprotja in težave pa so se le še stopnjevale. K temu so dodatno prispevale tudi aktivnosti skupin prebežnikov, ki so v zadnjih tednih čez mejo na sever pošiljale propagandni material. Redno naj bi na sever pošiljali balone in celo drone z letaki ter drugimi predmeti, tudi USB-klljučki. Severna Koreja je južno sosedo ob tem večkrat obsodila zaradi dovoljenja širjenja propagande čez mejo.
Prejšnji torek je Sever sporočil, da prekinja vse uradne komunikacijske povezave s Seulom.
Sestra severnokorejskega voditelja Kim Jo Džong pa je minuli konec tedna zagrozila z rušenjem prostorov urada, kar da bo videti kot "tragičenen prizor". Prav tako je napovedala prihod vojaških enot na demilitarizirano območje med obema Korejama. Še pred današnjo eksplozijo je tudi vodstvo severnokorejske vojske potrdilo, da je pripravljeno, da "zunanjo fronto spremeni v trdnjavo".
"Severnokorejsko nasilno uničenje skupnega zveznega urada v Kaesomngu je simboličen udarec medkorejski spravi in sodelovanju," meni Leif-Eric Easley, profesor na seulski univerzi Ewha. "Težko si je predstavljati, da bi takšno ravnanje Kimovemu režimu kakorkoli pomagalo doseči, kar si želi od sveta, bodo pa nedvomno posnetki tega pomagali tamkajšnji propagandi."
Analitiki izpostavljajo tudi, da bi Pjongjang s tem lahko iskal možnost umetnega ustvarjanja krize, s čimer bi večal svoj vpliv, sploh v času, ko so pogajanja z ZDA glede jedrske razorožitve zastala.
Koreji sta tehnično gledano sicer še vedno v vojni; vse od konca Korejske vojne leta 1953 strani namreč še sploh nista podpisali mirovnega sporazuma.
Kdo je Kim Jo Džong?
Mlajša Kimova sestra se je zadnja leta uveljavila kot njegova tesna, zvesta in tudi vplivna zaveznica. Vse od leta 2014 je bila njen osrednji motiv ščititi bratovo javno podobo, hkrati pa se je s tem vzpenjala tudi po lestvici znotraj strankarskega oddelka za propagando. In sčasoma ji je uspelo 'prilesti' vse do ključne vloge: leta 2017 je postala alternativna članica politbiroja, hkrati pa je še vedno ohranila glavno vlogo v propagandnem oddelku. Leta 2018 so jo zimske olimpijske igre izstrelile na mednarodno politično prizorišče - postala je prva članica Kimove družine, ki je obiskala Južno Korejo. Njen nenehen vzpon je pomenil tudi poglabljanje bratovega zaupanja. Ko je aprila letos Kim Džong Un zaradi domnevnih zdravstvenih težav za nekaj časa izginil s prizorišča javnega življenja, pa se je celo ugibalo, da bi ga prav ona utegnila zamenjati.
V zadnjih tednih je bila odgovorna tudi za nekaj precej močnih sporočil Jugu in bi tako po poročanju portala NK News lahko postala naslednja ključna oseba na položaju 'skrbnika' za mednarodne odnose. Severnokorejske mehnizme (polične) moči je sicer izredno težko razumeti. Posledično pa je zato tudi zelo težko oceniti, koliko moči in kakšno lastno politično mrežo bi lahko imela 32-letnica.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.