Severna Koreja je pojasnila, zakaj je v torek razstrelila zvezni urad, ki so ga v obmejnem mestu Kaesong leta 2018 vzpostavili skupaj z Južno Korejo. V članku, ki so ga objavili v državnem mediju, Jug obtožujejo kršitev sporazuma iz 2018 in navajajo, da se soseda obnaša kot "pes mešanec".
Sestra severnokorejskega voditelja Kim Džong Una pa je hkrati napadla južno korejskega predsednika, češ da je "zataknil vrat v mrežo proameriškega hlapčevstva".
Jug medtem sicer ostaja odprt za pogovore, a je hkrati obsodil ravnanje Severa in ga označil za nesmiselno in škodljivo.
Napetosti so se v zadnjih tednih močno stopnjevale – deloma so za to krivi tudi prebežniki, ki čez mejo na sever pošiljajo propagandni material.
Kaj pravi Severna Koreja? Grožnja z okrepitvijo vojaške prisotnosti v bližini demilitariziranega območja
Severnokorejski državni mediji so Jug obtožili "sistematične kršitve in uničevanja" sporazumov iz leta 2018, vključno s Panmunjomsko deklaracijo. V članku južnokorejsko obrambno ministrstvo primerjajo s "prestrašenim psom mešamcem", ki se "baha in blefira ter rožlja nad sogovornikom in krepi konfrontacijsko vzdušje". Članek zaključujejo z opozorilom, da bi lahko bila torkova eksplozija "uvod v popolno katastrofo odnosov med državama".
Severna Koreja je pred dnevi prav tako 'obnovila' grožnje, da bo na demilitarizirano mejno območje poslala vojaške enote, kar bi lahko vodilo do "popolne katastrofe" v odnosu med državama. Severnokorejska vojska je namreč sporočila, da bo na turističnem območju okrog gore Kumgang in kompleksa Kaesong namestila enote na ravni polka. Šlo naj bi za zaščito pred morebitni akcijami Južne Koreje.
Obe območji sta bili v preteklosti del projekta za sodelovanje med Korejama. Južnokorejski turisti so lahko obiskovali slikovito goro Kumgang do leta 2008, ko je severnokorejski vojak ustrelil žensko, ki je zašla z dovoljene poti. V kompleksu Kaesong, kjer je do torka bil tudi severnokorejski urad za zveze, pa so južnokorejska podjetja zaposlovala severnokorejske delavce, Pjongjangu pa bogato plačevala za delovno silo.
Severna Koreja je tudi napovedala, da bo znova vzpostavila nadzorne točke, ki so jih z demilitariziranega območja umaknili v skladu z dogovorom obeh Korej iz leta 2018. Prav tako namerava Pjongjang znova zagnati vojaške vaje vseh vrst na meji z Južno Korejo.
Južnokorejsko ministrstvo za združitev se je že odzvalo na severnokorejske načrte o vojaški prisotnosti na demilitariziranem območju. "Če bo Sever dejansko to storil, bo zagotovo plačal ceno za to," je sporočil vodja operacij južnokorejskega generalštaba Džeon Dong Džin.
Malo zatem je južnokorejski minister za združitev Korej Kim Jeon Čul ponudil odstop in prevzel odgovornost za trenutne napetosti ob meji med državama. Kot je še povedal na današnji novinarski konferenci, je o nameravanem odstopu obvestil tudi urad južnokorejskega predsednika. Izrazil je še obžalovanje, da ni upravičil pričakovanj. Nekdanji vodja Korejskega inštituta za združitev naroda je bil za ministra imenovan aprila lani.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.