Že v torek je Severna Koreja nad Japonsko izstrelila balistično raketo, kar je bil po besedah Pjongjanga odgovor na skupne vojaške vaje ZDA in Južne Koreje, poroča BBC. Vendar pa so Združene države poudarile, da prepovedana izstrelitev rakete ne more biti enakovreden odgovor na varnostne vaje. Zaradi manevra so tako sklicale nujno sejo Varnostnega sveta, na katerem so Združene države Rusijo in Kitajsko obtožile, da Severno Korejo ščitita pred ostrejšimi sankcijami.
Kot je dejal ameriški veleposlanik pri Združenih narodih, sta Moskva in Peking z nasprotovanjem sankcijam Pjongjangu zagotovila "splošno zaščito", medtem pa so se kitajski in ruski predstavniki zagovarjali, da je okrepljen dialog boljša izbira od kaznovanja.
V preteklih dveh mesecih so ZDA, Južna Koreja in Japonska organizirale več skupnih vaj, na katerih so vadile tudi, kako zmagati in odvrniti morebiten napad Severne Koreje. Vaje so seveda vznemirile severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, za katerega predstavljajo dokaz, da se njegovi sovražniki pripravljajo na vojno. ZDA je Pjongjang tako obtožil stopnjevanja vojaških napetosti na Korejskem polotoku.
ZDA so sicer v bližino Korejskega polotoka prerazporedile tudi svojo letalonosilko USS Ronald Reagan. Pjongjang se je na to napoved danes ostro odzval in jo označil kot "resno grožnjo stabilnosti razmer na Korejskem polotoku in njegovi okolici". Omenjena letalonosilka je sicer že tudi minuli teden sodelovala v skupnih pomorskih vojaških vajah ZDA in Južne Koreje na območju.
Zdaj je Severna Koreja ponovila torkov manever. Južna Koreja in Japonska sta sporočili, da je prva od četrtkovih raket, ki je bila izstreljena okoli 6. ure po lokalnem času (malo po 23. uri po srednjeevropskem času), okoli 350 kilometrov preletela z največjo višino okoli 100 kilometrov, druga raketa pa da je približno 800 kilometrov preletela na višini okoli 50 kilometrov. Obe raketi sta pristali v Japonskem morju.
Prejšnji mesec je Severna Koreja revidirala svoje jedrske zakone, njen voditelj pa je državo razglasil za ireverzibilno jedrsko silo. BBC še navaja, da se zdi, kot da Kim Džong Un le še čaka na politično ugoden trenutek za izvedbo svojega sedmega jedrskega testa. Analitiki menijo, da se bo test najverjetneje zgodil v obdobju treh tednov med kongresom komunistične partije na Kitajskem, ki se bo odvil kasneje ta mesec, in vmesnimi volitvami v ZDA v začetku novembra.
Severna Koreja je sicer nedavno povečano aktivnost začela 25. septembra, ko je dan po prihodu ameriške mornariške ladje v vode okoli Korejskega polotoka izstrelila raketo kratkega dosega. Tri dni kasneje so na predvečer obiska ameriške podpredsednice Kamale Harris v Seulu in DMZ izstrelili še dve raketi kratkega dosega. 29. septembra so nadaljevali z novima dvema raketama kratkega dosega.
Tudi začetek oktobra ni minil mirno. Že 1. je med nadaljevanjem vaj med ZDA, Južno Korejo in Japonsko sledila izstrelitev dveh raket kratkega dosega, tri dni kasneje pa še izstrelitev balistične rakete srednjega dosega. Zdaj sta sledili še dve raketi kratkega dosega.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.