
Kot je znano, je konec marca Severna Koreja izstrelila prvo medcelinsko balistično raketo po letu 2017. Zaradi preteklosti tovrstnih testnih izstrelitev raket, ki bi lahko nosile jedrske konice, je Severna Koreja tudi pod sankcijami Združenih narodov. Pod mednarodnimi sankcijami je sicer že od leta 2006, ko je državo še vodil Kimov oče Kim Džong-il. Je pa mednarodno izolirana država leta 2018 v času pogajanj med Kimom in bivšim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom uvedla začasen moratorij na testiranje balističnih raket. Lansko leto sta Rusija in Kitajska zato predlagali odpravo sankcij, ki Severni Koreji preprečujejo izvoz morske hrane in tekstila ter omejujejo uvoz rafiniranih naftnih derivatov. Sankcije njenim državljanom prav tako prepovedujejo delo v tujini in pošiljanje zaslužka v domovino.

Je pa minuli teden na vojaški paradi severnokorejski vodja Kim Džong-un sporočil, da severnokorejske oblasti načrtujejo razvoj jedrskih sil z največjo mogočo hitrostjo.

V Južni Koreji bo naslednji teden položaj prevzel novoizvoljeni predsednik Yoon Suk-yeol, ki je med kampanjo namignil, da se je pripravljen pogovarjati s Severno Korejo le pod pogojem denuklearizacije.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.