Japonski premier Fumio Kišida je obe izstrelitvi označil za "grožnjo miru in stabilnosti", prav tako ju je hitro obsodilo ameriško zunanje ministrstvo. "Ti izstrelitvi, tako kot druge izstrelitve balističnih raket, ki jih je Pjongjang izvedel letos, kršita številne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov," so zapisali v izjavi.
Izstrelitve sicer sledijo novemu obdobju besednega obračunavanja in medsebojnega obtoževanja med Severno Korejo ter ZDA in njihovimi zaveznicami.
Predstavniki ZDA in Južne Koreje so imeli konec tedna v Washingtonu drugo zasedanje posvetovalne skupine, na katerem so govorili o odvračanju morebitnega jedrskega napada iz Severne Koreje in ponovili, da bi to pomenilo konec sedanjega režima v Pjongjangu.
"To je odkrita najava jedrske konfrontacije z uporabo jedrskega orožja proti Ljudski republiki Koreji. Vsak poskus uporabe oboroženih sil proti Ljudski republiki Koreji bo naletel na preventivni in smrtonosni nasprotni ukrep," pa je po navedbah severnokorejske tiskovne agencije KCNA, ki jo navaja AFP, sporočila vlada v Pjongjangu.
Južnokorejska vojska je davi sporočila, da je severnokorejska balistična raketa dolgega dosega (ICBM) po izstrelitvi preletela okrog 1000 kilometrov in nato padla v Japonsko morje. Japonsko obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je šlo za raketo z dometom več kot 15.000 kilometrov, ki bi lahko zadela kateri koli cilj v ZDA.
Severna Koreja je letos opravila že več kot 100 poskusnih izstrelitev raket, kar je v nasprotju z resolucijami Varnostnega sveta ZN.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.