Tujina

Severna Koreja je izgnala pridržanega ameriškega vojaka

Pjongjang, 27. 09. 2023 14.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iz Severne Koreje prihajajo novice o izpustitvi oziroma izgonu ameriškega vojaka, ki je prečkal južnokorejsko mejo in zašel v Severno Korejo, po navedbah ameriških uradnikov pa je bil Travis King že premeščen v ameriški pripor na Kitajskem. Vojak je med ogledom korejske demilitarizirane cone prestopil mejo, kjer so ga takoj prijeli. 23-letnik pa naj bi med preiskavo izrazil tudi razočaranje nad ameriško družbo.

Uradna severnokorejska tiskovna agencija je sporočila, da so oblasti končale z zasliševanjem ameriškega vojaka, le nekaj ur po tem pa so ga že izgnali in poslali v ameriški pripor na Kitajskem, poroča AP. Sicer pa Kingovih težav še zdaleč ni konec, njegova usoda še vedno ostaja negotova. Najverjetneje ne bo doživel slavnostne vrnitve domov, ki je spremljala prihode drugih priprtih Američanov, saj ga je ameriška vlada razglasila za dezerterja. To pa lahko pomeni zaporno kazen v vojaškem zaporu, odvzem plače ali nečastni odpust.

Travis King
Travis King FOTO: AP

"Pristojni organ DLRK (Demokratične ljudske republike Koreje) se je odločil izgnati Travisa Kinga, vojaka ameriške vojske, ki je nezakonito vdrl na ozemlje DLRK," so po poročanju tiskovne agencije sporočili državni organi.

King, ki je bil nastanjen z ameriško vojsko v Južni Koreji, je 18. julija med civilnim ogledom obmejne vasi vkorakal v Severno Korejo, tam pa so ga pridržali. Kinga je sicer čakala obtožnica v ZDA zaradi fizičnega napada. Ker se je po njegovi aretaciji v Severni Koreji za nekaj časa za vojakom izgubila vsaka sled, so ameriški uradniki večkrat izrazili zaskrbljenost glede Kingovega stanja, saj je Severna Koreja v preteklosti surovo ravnala z nekaterimi ameriškimi zaporniki.

Korejska državna tiskovna agencija je sporočila, da je King pojasnil, da je vstopil v Severno Korejo, ker je v ameriški vojski podvržen nečloveškemu maltretiranju in rasni diskriminaciji. Pristnosti njegovih izjav sicer AP ni mogel preveriti. King naj bi tudi dejal, da želi ostati v Severni Koreji, njegova mati pa je to nemudoma zanikala in dejala, da ima njen sin ogromno razlogov, da se vrne domov. "Ne morem si predstavljati, da bi kdaj želel ostati v Koreji, ko pa ima družino v ZDA."

Nedovoljeni prehodi čez demilitarizirano območje, ki ločuje obe državi, so izjemno redki. Med redkimi Američani, ki so v preteklosti vstopili v Severno Korejo so bili vojaki, misijonarji, zagovorniki človekovih pravic ali tisti, ki jih je preprosto zanimala ena najbolj zaprtih družb na svetu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Medo1964
02. 10. 2023 09.10
Lahko bi sel za komika, kot Will Smith, pa n e bi bil "diskriminiran",,,,, v kapitalizmu smo vecina tako ali drugace "diskriminirani", ....
tornadotex
27. 09. 2023 15.44
+5
Avanturist...V glavi mu očitno ne deluje vse tako kot mora.
zapiramvamustaaa
27. 09. 2023 15.15
+0
Naj plačajo pokvarjeni Ameri.
jutri_pa_res
27. 09. 2023 14.51
+10
Kolikor vem, služenje v US Army ni obvezno in jo lahko vsak zapusti, po poteku pogodbe seveda. Da emigriraš v S.Korejo, pa sigurno nimaš pospravljenega podstrešja in potem ni čudno , če je imel probleme. Da so ga pa S.Korejci izgnali, pa je normalno, ni logike, da bi večno futrali nekega norlaka.
Perrun
27. 09. 2023 14.54
+10
verjetno imaš prav, so še SKorejci vidli, da ni čist gladek in rekli, by by miško
komarec
27. 09. 2023 14.42
+5
Ni tu trte mrte.