Severna Koreja je bila tista, ki je v sredo okoli 9. ure po lokalnem času prva izstrelila najmanj 10 balističnih raket kratkega dosega, tako v vzhodni kot v zahodni smeri svoje južne sosede. Vsaj ena od njih je prečkala severno demarkacijsko črto in pristala v vodah le 57 kilometrov od mesta Sokčo in 167 kilometrov severozahodno od otoka Ulleung, je sporočila južnokorejska vojska. Tam so se posledično sprožile sirene za zračni napad, oblasti pa so prebivalce pozvale, naj se zatečejo v podzemna zaklonišča.
Po mednarodnem pravu obmorski državi lahko pripada največ 12 navtičnih milj teritorialnega morja, severnokorejska raketa pa je padla izven te meje. Južna Koreja je ob tem sporočila, da gre za nesprejemljivo kršitev njenega ozemlja in v odgovor približno tri ure pozneje z bojnih letal izstrelila tri rakete zrak-zemlja, ki so po navedbah njihovih uradnikov pristale na istem mestu, kjer je pristala severnokorejska raketa.
Pjongjang se na to potezo sprva ni odzval, pozneje pa so iz Seula sporočili, da je Severna Koreja iz dveh lokacij izstrelila še štiri dodatne rakete. Po oceni južnokorejske vojske naj bi šlo za balistične rakete kratkega dosega, navaja AFP.
Južnokorejska vojska je sporočila še, da se je prvič po razdelitvi polotoka ob koncu korejske vojne leta 1953 zgodilo, da je severnokorejska raketa pristala tako blizu teritorialnih voda Južne Koreje. Incident se je zgodil v času nacionalnega žalovanja v Južni Koreji, kjer je ta konec tedna v gneči umrlo več kot 150 ljudi, in le dan po tem, ko je Severna Koreja ZDA in Južni Koreji zagrozila zaradi skupnih vojaških vaj, češ da bosta to drago plačali.
Vrstijo se obsodbe
Južnokorejske in japonske oblasti so incident takoj obsodile. "Predsednik Jun je danes poudaril, da je severnokorejska provokacija dejanska ozemeljska invazija z raketo, ki je prvič po delitvi prestopila severno demarkacijsko črto," je v izjavi zapisal urad južnokorejskega predsednika. Ta je zaradi izstrelitev sklical sestanek sveta za nacionalno varnost in odredil "hitre in stroge" protiukrepe.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je na Twitterju obsodil severnokorejske izstrelitve raket. Kot je zapisal, je ogorčen nad ravnanjem Pjongjanga, obenem pa je v imenu EU izrazil tudi solidarnost z Južno Korejo in drugimi državami v regiji.
Na dogajanje na korejskem polotoku so se odzvali tudi v Moskvi, kjer so pozvali k ohranitvi miru. "Vse strani v tem konfliktu se morajo izogibati vsakršnim korakom, ki bi lahko sprožili nadaljnje povečanje napetosti," je sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Stopnjevanje napetosti
Severna Koreja je sicer letos izstrelila že več kot 50 raket, vključno z eno balistično, ki je preletela Japonsko. Napetosti na korejskem polotoku so trenutno največje v zadnjih nekaj letih, saj je Pjongjang v zadnjem času izvedel več preizkusov orožja, vključno s taktičnimi jedrskimi vajami, na kar sta Seul in Washington odgovorila s skupnimi vojaškimi vajami. Poleg tega je Južna Koreja nedavno prvič po petih letih uvedla sankcije proti severu.
Severna Koreja je septembra tudi spremenila svojo zakonodajo o jedrskem orožju, severnokorejski voditelj Kim Džong Un pa je državo razglasil za "nepovratno jedrsko silo", s čimer je dejansko odpravil možnost jedrskih pogajanj z mednarodno skupnostjo. Medtem številne države, kot tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA), opozarjajo pred morebitnim novim jedrskim poskusom Severne Koreje, sedmim po vrsti in prvim po letu 2017.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.