
"Med preiskavo je Travis King priznal, da se je odločil priti v Severno Korejo, ker je razočaran nad nečloveškim maltretiranjem in rasno diskriminacijo v ameriški vojski," je sporočila severnokorejska državna agencija.
Po njihovih navedbah je King izrazil pripravljenost, da bi zatočišče sedaj poiskal prav v Severni Koreji ali kateri drugi državi, in namignili, da se noče vrniti v ZDA.
King je sicer prvi Američan v zadnjih petih letih, ki je bil prijet na severu korejskega polotoka. Prve izjave Kim Džong Unovega režima, ki jih ni mogoče neodvisno preveriti, služijo tudi propagandi sistema v tej državi, kjer ZDA predstavljajo kot pokvarjeno nasprotnico, ki želi napasti Severno Korejo, poroča Guradian.

Pentagon je v torek sporočil, da domnevnih Kingovih pripomb ne more preveriti. "Še naprej se osredotočamo na njegovo varno vrnitev v domovino," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona. Medtem Severna Koreja nadaljuje s preiskavo Kinga.
Za vrnitev vojaka v ZDA bodo potrebna meddržavna pogajanja in dogovori. Analitiki menijo, da bi Severna Koreja v zameno za izročitev lahko zahtevala tudi zmanjšanje ameriške vojaške dejavnosti z Južno Korejo.
Peš pobegnil čez mejo
King je bil nastanjen v Južni Koreji, kjer je prestal krajšo zaporno kazen zaradi uničevanja in napada na javno lastnino, julija pa bi se moral vrniti v domovino, kjer so mu sicer grozili administrativni ukrepi.
Pospremili so ga do letališča v Seulu, vendar se tam ni vkrcal na let v ZDA, temveč se je udeležil turističnega ogleda strogo varovanega mejnega prehoda s Severno Korejo in nato peš prebegnil čez mejo.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.